Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2017 > Číslo 4 > Antonín Rašek: Mít sice pravdu, přesto učinit chybu

Antonín Rašek

Mít sice pravdu, přesto učinit chybu

Tohle se na sjezdu odborového svazu Kovo podařilo předsedovi Senátu Milanovi Štěchovi. Řekl tu, že by neškodilo zvýšit živnostníkům odvody a získat tak chybějící pracovníky pro firmy. Před odboráři to prošlo. Vadí jim, že platby na sociální a zdravotní pojištěné jsou rozdílné. Někteří politici a komentátoři to naopak považují za nejbrutálnější útok na osoby samostatně výdělečně činné. Svědčí o tom články s názvem Štěch chce živnostníky nahnat do zaměstnání. Podnikatelé zuří. V předvečer programové konference a v předvolební kampani to určitě nenadchlo ani sociální demokraty. Viz titulek Zbláznil se. Sebevražda ČSSD pokračuje.

Chyba je jako často někde jinde. Všude na světě existují dva modely obživy: zaměstnanecký a samostatný. Realizují se za odlišných podmínek. V prvním mají zaměstnanci větší pocit jistoty, ale méně volnosti, v druhém větší rozhodovací prostor, ale podstupují větší riziko.

Rozdíly se vyrovnávají právě odlišnými odvody. A v tom je jádro problému, jestli jsou stanoveny správně. Asi ne, když se o nich diskutuje. Je to proto, že rozhodovací procesy jsou u nás na empiricko-intuitivní, nikoli empiricko-analytické úrovni, nemluvě o úrovni vědecko-analytické. Srozumitelněji řečeno, rozhoduje se metodou chyb a omylů.

Je paradoxní, že se u nás realizuje až neskutečné množství okrajových výzkumů veřejného mínění, zvláště volebních preferencí a prestiže politiků, ale málo těch, které racionalizují rozhodování. Prioritu má politický marketing. Na řízení společnosti exekutiva a politické strany jako by rezignovaly. „Ostrůvky pozitivní deviace“ mohou být výzkumy bezdomovectví, periferních krajů, generací nebo ghett sociálně vyloučených. Výzkum dvou odlišných způsobů obživ a jejich přesvědčivé vyrovnávání spravedlivě stanovenými odvody na to ještě čeká.

Antonín Rašek

Obsah Listů 4/2017
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.