Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2017 > Číslo 4 > Antonín Rašek: Celebrity a osobnosti

Antonín Rašek

Celebrity a osobnosti

Řada politiků a komentátorů si posteskla, že amnestovaný Jiří Kajínek se díky médiím stane celebritou. Například se tak vyjádřil premiér Bohuslav Sobotka, který ho považuje spíše za postavu zápornou. Miroslav Kalousek ve sněmovním vystoupení uvedl, že se vrah stává mediální hvězdičkou. Jiným politikům se nelíbí, že prezident tím jen odvádí pozornost od svých poklesků, jako byl ceremoniální hradní akt s premiérovou demisí. Jenže ujasněme si pojmy a nedejme na dojmy, i když některé slovníky rozdíl mezi celebritou a osobností nečiní. Považují je za lidi, kteří „ve společnosti dosáhli vysokého uznání, ohlasu nebo povědomí“. Mezi těmito podstatnými jmény je ale nebetyčný rozdíl. Zvláště je-li kritériem, zajímají-li se o někoho média.

Připomíná to vtip ze sovětské éry, kdy jeden moloděc radostně vykřikoval: „Píší o mně noviny!“ A hned četl: „Jurij Pjankov, známý moskevský výtržník, se včera šeredně opil na Arbatu, vyprovokoval výtržnost, znečistil stanici metra a skončil do rána na záchytce.“ O některých lidech se píše jako o celebritách, i když se v obecném povědomí ocitli jen proto, že se zcela náhodně zásluhou médií stali ohniskem pozornosti, obvykle efemérní.

Když si prohlédneme slovníky, v těch starých byla celebritou slovutná osobnost, poté slavná, oslavovaná a nakonec jen známá, aby začala být chápána pejorativně. Asi podobně jako elity.

Kajínek je považován celebritu v pokleslejším významu dlouhá léta, a to jen proto, že na svou existenci dokonce eskapádami jako kdysi Babinský vždy v pravý čas upozornil. Kvůli našim mnohdy pokrouceným hodnotám na tom může vydělat i pekuniárně. Bude-li Kajínek sekat jako mnoho kdysi známých delikventů dobrotu, jak to požaduje sedmiletá prezidentova podmínka, neštěkne po něm pes. Stejně jako není zájem o slušné lidi. Zatím je kolem Kajínkova jména povážlivé ticho. Ale kdo ví, co se v naší shakespearovsky rozkacené době může ještě vyvrbit.

Antonín Rašek

Obsah Listů 4/2017
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.