Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2017 > Číslo 5 > Václav Seyfert: Komu zakázali zpívat?

Václav Seyfert

Komu zakázali zpívat?

K Listům č. 4/2017

V posledním čísle Listů jsem si se zájmem přečetl článek pana Aleše Zapletala Jak zakázali psát a zakázali zpívat na téma šetření závadného obsahu gramofonových desek na podzim 1969. O populární hudbu se zajímám několik desítek let (letos mi bylo 60) a rád bych k uveřejněnému materiálu získal další informace. Proto Vás prosím, zda byste autorovi tohoto materiálu mohli tlumočit můj dotaz. V článku je uvedeno, že v rámci šetření, které prováděl Český úřad pro tisk a informace, vyšlo mezi zářím 1968 a srpnem 1969 na deskách 11 písní „politicky nepřípustných“ a 36 písní „politicky nevhodných“. Jmenovány jsou však pouze některé, takže bych velice uvítal kompletní seznam těchto 47 „napadených“ písniček, případně alespoň radu či odkaz, kde bych na toto téma mohl dále sám pátrat.

Václav Seyfert, Tišnov

Odpověď autora

Přesný seznam bohužel nemám k dispozici. Vycházel jsem z materiálu byra ÚV KSČ pro řízení stranické práce v českých zemích Zpráva o výsledku šetření závadného obsahu gramofonových desek, který je k dispozici ve sbírkách Národního archivu ČR v Praze na Chodovci (č. fondu 1478, svazek 16, arch. jednotka 37, bod schůze 14). Tento materiál uvádí jmenovitě LP desku Hraje a zpívá Karel Kryl, jež je známa pod názvem Bratříčku, zavírej vrátka. Jde o jedinou LP desku, která Krylovi v Československu před rokem 1989 vyšla oficiálně (u vydavatelství Panton). (Ostatní jeho alba byla vydána v exilu a do Československa ilegálně dovážena, vysílána na zahr. rozhlasových stanicích anebo vyšla až po roce 1989.) Materiál dále uvádí, že 8 Krylových písní bylo konkrétně hodnoceno jako „politicky nepřípustné“, ale již je nevyjmenovává. Pouze cituje jako příklad úryvek textu písně Bratříčku, zavírej vrátka. O dalších 3 písních uvádí, že jsou „politicky nevhodné“ (viz i dále citace z materiálu). Za politicky nepřípustné materiál dále označuje písně Den štěstí (Petr Novák a G & B), Hluchý zvon a Jdou domů vojáci (E. Pilarová) a Modlitba pro Martu (M. Kubišová). Při troše pozornosti nám neunikne, že to dohromady s písněmi Krylovými dává součet 12 (tento nesoulad v počtu jsem v článku nerozebíral). Lze z toho však poznat jistou nedůslednost autorů materiálu. U dalších „politicky nevhodných“ uvádí materiál počet a autory, konkrétní tituly opět chybějí. Cituji: Autory těchto písní byli Z. Borovec 6 písní, Štaidl 5, Pavel Vrba, Z. Rytíř, Pavla Zachařová a K. Kryl – po 3 písních, Šnajdr, Rada a Krečmar – po dvou písních. Jako interpreti těchto písní nejčastěji vystupovali M. Kubišová, H. Vondráčková, K. Gott a V Neckář. (Když si to spočítáte, dojdete k číslu 29, takže to s údajem uváděným na jiném místě zprávy opět nesedí.)

Tolik materiál byra ÚV pro řízení stranické práce. V případě hlubšího zájmu o tento konkrétní dokument si jej lze prohlédnout přímo v Národním archivu (viz odkaz výše). V současné době procházím archivní fond Českého úřadu pro tisk a informace, ale ani tam jsem nenašel dokument, který by výslovně uváděl tituly populárních písniček „se závadným obsahem“.

Aleš Zapletal

Obsah Listů 5/2017
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.