Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2017 > Číslo 5 > Antonín Rašek: Porošenko to nechal prošetřit

Antonín Rašek

Porošenko to nechal prošetřit

Svět je stále udivenější severokorejskými raketo-jadernými úspěchy. V desítkách médií se objevila zpráva, že severokorejský raketový vývoj urychlily účinné ukrajinské motory, které si Pchjongjang opatřil na černém trhu. Zdrojem informace byl americký list New York Times (NYT).

Proč Kim tak najednou začal strašit útokem na Guam? Proč zrovna na jeden z nejlépe chráněných opěrných bodů námořnictva a  letectva USA s vlastním systémem protiraketové obrany? A jak vlastně dosáhla Severní Korea za posledních pět let takového skoku v raketových technologiích? Že by Američané nevěděli, že do Severní Koreje hned po Majdanu vycestovala skupina ukrajinských specialistů na raketové motory a raketové pohonné hmoty, která tam vytvořila novou konstrukční kancelář?

Kde se tu vzala technologie MRV, tj. vícenásobných bojových hlavic, kterou předvedli Severokorejci při posledním testu rakety, když ještě před dvěma lety měli problémy dostat zpátky do atmosféry jedinou bojovou hlavici? Kde se vzala technologie výroby butadienových kaučuků pro motory na tuhé pohonné hmoty? A proč nám připadají starty severokorejských raket tak těžko pochopitelné? Aspoň lidem, kteří o raketách něco vědí? Těch otázek je opravdu hodně, a odpovědi chybějí. Nehraje se tady na nás zase nějaká hra, tentokrát sakra nebezpečná?

Ukrajinský prezident Petro Porošenko slíbil, že to nechá do tří dnů prošetřit. Měl to mít na starosti předseda Bezpečnostní rady státu Oleksandr Turčynov. Ten obvinění předem odmítl. Podle středečního sdělení ukrajinského velvyslance v ČR Jevhena Perebyjnise jde o ruskou provokaci. Americký expert Michael Ellem, o kterého se NYT opírá, by tedy musel být inspirován Moskvou.

Ale o to nejde. Základní problém těchto informací spočívá v tom, že jsou prezentovány aproximativními výrazy jako pravděpodobně, asi, možná, spíše, patrně, snad, zřejmě atd.

Nemuseli bychom se vzrušovat, kdyby nedocházelo k posunu obsahu informace. Od článku jednoho poradce s titulkem„Média zjistila, že KLDR mohla získat raketové motory z Ukrajiny“ přes „Pomohla Ukrajina KLDR k jaderné hlavici? Kim má odtamtud raketové motory“ až po nadpis „Severní Korea pro nové rakety, které mohou zasáhnout USA, použila ukrajinské motory, tvrdí expert. Kyjev to odmítá“. ČTK zvolila titulek „Odkud má KLDR motory do raket? Z Ukrajiny, píší v USA.“

Obsahová analýza médií od devadesátých let prokazuje, že výskyt pravděpodobnostních výrazů stejně jako posuny obsahu se zvyšují. Má to obecnější význam a důsledky. Potvrzuje to názor některých filozofů, že žijeme nejen v Baumanově tekuté modernitě, ale i v pravděpodobnostním světě, vystavěném na troskách světa znalostního, v němž použití takových výrazů nemělo místo. Chudnout se dá různě. Nejen ekonomicky, ale i znalostně. Se stejně dalekosáhlými důsledky. Zdá se, že platí přímá úměra. Čím přijatelnější je pro společnost používání aproximativních výrazů, tím je ona společnost náchylnější k mediální a politické manipulaci. A tím je také méně svobodná.

Antonín Rašek (1935)je sociolog.

Obsah Listů 5/2017
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová: >
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

František Novotný:
Z Koryčan na konec světa a zpět přes tři oceány

Jan Novotný:
Jednou za život

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

A. J. Liehm

Jan Novotný

Ladislav Šenkyřík

Tomáš Tichák

Alena Zemančíková

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.