Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2017 > Číslo 5 > Viktor Tichák: Doslova šílená čísla! Přes 90 000!

Jazyk

Viktor Tichák

Doslova šílená čísla! Přes 90 000!

Mediální jazyk zažívá nebývalou inflaci přehánějících výrazů, které prokazatelně zaujmou oko čtenáře. Hyperboly různého stupně se přirozeně objevují nejčastěji v okurkové sezóně, ale i poté, co jsou okurky sklizeny. Snad jako boj o první příčky seznamu článků, ale primárně v titulcích – to aby si v dlouhých, stále aktualizovaných internetových událostech toho mého vůbec někdo všiml a stihl si jej přečíst. Co lze samozřejmě nejlépe zveličit, jsou fakta počitatelná (či počítaná). Moc krásně totiž znějí desetitisíce diváků, i když bylo reálně diváků jen 12414. Že to je jen jeden desetitisíc, to se nehodí, a tisíce jsou zbytečně podhodnocené.

Druhou možností je samozřejmě číslo zaokrouhlit – diváků bylo skoro, téměř, bezmála patnáct nebo dvacet tisíc. Matematické pravidlo zaokrouhlování dolů zde neplatí, je to spíše jako se spropitným v restauraci: nehodí se nic nepřidat. Až u vyšších čísel je možno dovolit si takový luxus jako zaokrouhlení dolů, pak ale zase disponujeme výhodou, že můžeme použít kouzelná slůvka přes nebo více než: „Pražské útulky ročně zachrání přes 3 tisíce zvířat.“ (denik.cz, 4. září 2017) Vidina, že jich bylo ještě více než tak moc, je pro čtenáře určitě překvapivá, bez ohledu na hodnotu onoho moc. To je samozřejmě zcela v pořádku. Spíše by mě zajímalo, jak je možné, že „Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR během dvou dnů na letišti v Mošnově navštívilo dohromady 90.000 lidí“. (up.network, 20. září 2017) Ten v pořadí devadesátitisíciprvní musel mít vztek, že v tak deštivém počasí čekal zbytečně.

Co ale dělat, když je titulek v mimookurkové sezóně bez vystupňovatelného čísla? Samozřejmě použít akční sloveso, nejlépe zastřelil, zkomplikuje nebo zemřela. Máme k dispozici vykřičníky a novinky jako superodolná kukuřice, rostoucí za polárním kruhem, nebo extravagantní divoch, nová to motorka Harley-Davidson. Pokud se ale ani jedno zrovna nehodí, nespokojený pisatel přichází s neduhem poslední doby: prakticky „doslova“ a doslova „prakticky“. Teoreticky ani obrazně už není v módě.

Jako výklad příslovce prakticky najdeme ve Slovníku spisovného jazyka českého: „hovor. to prakticky znamená, že... fakticky, v praxi, v podstatě, vlastně; on p. nic nedělá, p. jsme už s prací hotovi.“ Když jsem onehdy poslouchal zpravodajskou relaci Radiožurnálu, spočítal jsem za 4 minuty včetně sportu a zelené vlny 12 prakticky, a to nikoli bezmála, dokonce ani více než, nýbrž přesně. Nejzajímavější větu jsem v podobném znění a s prakticky nalezl i na internetu: „Nakonec jeho svěřenci Jakub Vadlejch a Petr Frydrych ziskem dvou medailí v jednom závodě prakticky splnili Železnému sen.“ (aktualne.cz, 13. srpna 2017) Ano, tento zisk medailí se odehrál v reálném světě, to ovšem nevyvrací závěr, že je slovo prakticky prakticky slovem vycpávkovým, byť lépe kamuflovaným než prostě, vlastně a jako.

Pokud ale promineme i prakticky, doslova už prominout nelze. Doslova znamená doslova, není to gramatický prostředek stupňování sloves. Být doslova namydlený není více než pouhé být namydlený, liší se pouze o sto procent vyšším obsahem mýdla. „Doslova v šoku byl z celé události Lolade Adewuyi, nigerijský žurnalista,“ (sport.cz, 1. června 2017) když viděl v Soči Rusy převlečené za Kamerunce. „Klíšťata globální oteplování doslova milují.“ (www.klistova-encefalitida.cz) Někdy ani není možno uhodnout, co tím chtěl autor doslova říci: „Doslova vlastní gól. Tohle se u Volva nepovedlo.“ (autoroad.cz, 15. září 2017) Až po přečtení článku zjišťujeme, že jde o únik snímků nového SUV ještě před oficiálním představením.

Tak jako má ovšem každé adjektivum tři stupně, ani formulace s doslova nejsou konečnou verzí své gradace. Superlativem je doslova a do písmene: Na Jižní Moravě utrpěla pravice doslova a do písmene Waterloo.“ (Michal Hašek, www.cssd.cz) „Dělat sólovou desku byla doslova a do písmene očista.“ (ireport.cz) Na tento třetí, možná více než třetí stupeň mě upozornila táž srpnová relace Radiožurnálu, kde, opět ve sportovní rubrice, zaznělo: „Doslova a do písmene jim to natřel.“ Bohužel jsem nezachytil první část zprávy, tak nevím, zda šlo o marmeládu, paštiku či tavený sýr.

Viktor Tichák

Obsah Listů 5/2017
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.