Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2018 > Číslo 1 > Antonín Rašek: Zákulisí jarmarku

Antonín Rašek

Zákulisí jarmarku

Za první republiky se mi na kralupských trzích líbilo, jak tam trhovci snaživě vykřikují Karborundum brousek, za korunu kousek! nebo Tady je ta lahoda, co hledá pan Jahoda! Neznal jsem sice pana Jahodu, ale ten prodavač nabízel banány, pomeranče a citróny.

Neznám ani současné agentury, které radily českým politickým stranám, hnutím i prezidentským kandidátům ve volbách a podílely se tak na koloritu politického jarmarku. Nikdo z pracovníků těchto organizací nepatří k mým přátelům. Nemohu proto ani vědět, kdo pro jednotlivé subjekty tohoto trhu pracuje. Jen podle volebních vítězství či porážek mohu usuzovat, jak efektivně toto poloutajované zákulisí pracovalo. Hledáme-li příčiny prohlubujícího se zájmu politické scény o tyto přeceňované marketingové služby, nemůžeme se zbavit podezření o intelektuálním deficitu zájemců o ně. Nebo chtějí tento nedostatečný potenciál alespoň externě znásobit. Musí proto hledat speciální profesionální pomoc, zvláště mají-li na to peníze. O státní správě se přitom nedá říct, že by k nim byla v tomhle směru skoupá. Pokud si nenadělají dluhy samy.

Možná bych v tomto byznysu mohl i pracovat. Co by mi vadilo, je za každou cenu hledání slabin soupeře. Jak to známe z americké literatury. Takové to provokativní naléhání na volební štáby: Neříkejte, že se na ně nedá nic najít! Výsledkem jsou aféry, padáky, pandury, cassy, noci dlouhých nožů, miliony v krabicích od vína, sledování manželek -sokyň zpravodajci, korunové dluhopisy, čapí hnízda, lithium... Ne snad že by se tyto informace neměly ve volbách využívat V demokracii je to zárukou proti zneužívání moci, kdy kandidáti hlídají jeden druhého. Ale nemělo by to být tím podstatným. Pod touto sedlinou mnohdy zůstávají utajeny důvody, proč se vlastně volby konají, co jejich aktéři chtějí pro občany udělat. Pro mnoho lidí z toho jarmaření vzniká často jen pocit nevolnosti.

Antonín Rašek

Obsah Listů 1/2018
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.