Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2018 > Číslo 1 > Petr Kolman: Je SPD extrémní pravice? A je to vůbec pravice?

Petr Kolman

Je SPD extrémní pravice? A je to vůbec pravice?

Okamurovo hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) bývá označováno za pravicové, nebo dokonce extrémně (nebo krajně) pravicové. Myslím, že jde o klišé, které nemá s realitou mnoho společného. Ergo kladívko jako celá řada jiných věcí z českých a moravských médií. Dobří lidé, návrhy zrušit daň z přidané hodnoty (DPH) na léky, a dokonce i na pivo – pravda pro většinu Okamurovců je pivo určitě i lék –, znějí sice sexy, ale s odpovědnou pravicovou politikou to moc společného nemá. Pokud v návrhu na snižování daní najdeme alespoň zrníčko pravicovosti, pro pět ran do učebnice politologie, co je (krajně) pravicového např. na návrhu SPD ohledně odvolatelnosti politiků a soudců? Vždyť to je programový bod jako od trockistů. A dále pak zlatý hřeb programu SPD referenda – takřka ke všemu. Pakliže pokládáme referendum za pravicovou či dokonce konzervativní hodnotu, pak můžeme kokakolu pokládat za nejlepší druh vodky. A další programová kometa T. Okamury – zestátnění exekutorů. To snad nemůže považovat za pravicový bod ani rozumnější středoškolák. Odvolatelnost politiků, omezený časový mandát soudců, zestátnění exekutorů anebo referenda v míře větší než velké, něco takového snad skutečně pravicová strana nikdy nemůže slíbit.

Další důkaz je elektorát SPD. Ne nadarmo a určitě ne zcela náhodně SPD přebrala značnou část voličů levicovým stranám – ČSSD a KSČM. Bývalí voliči těchto (letos i hnutím T. Okamury poražených) stran správně porozuměli, že od Okamurovců jim žádné pravicové ideje nehrozí, a proto je s radostí volili, ač leckteří mediální politologové a komentátoři vytrvale SPD řadili ke krajní pravici. Ale možná jen platí odvěká poučka, že politické spektrum je vlastně kruh a ne přímka, takže z extrémní pravice je to na krajní levici jen kousek.

Mám za to, že Okamurovu SPD nemožno relevantně zařadit nejen k pravici, ale de facto nejde ani o levici, je to propracovaný populismus jako z čítanky. Ostatně i na tom vidíme, jak se dnes dělení na pravici a levici stává čím dál tím méně důležitým a potřebným.

S odkazem na slova jednoho z lídrů SPD dodávám však v laskavé nadsázce: raději do toho nebudeme více zabrušovat, abychom z toho pak nemuseli vybrušovat.

Petr Kolman

Obsah Listů 1/2018
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.