Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2018 > Číslo 1 > Antonín Rašek: Důchody: zásluhovost, nebo solidarita?

Antonín Rašek

Důchody: zásluhovost, nebo solidarita?

Komise pro důchodovou reformu, vedená profesorem Martinem Potůčkem, skončila v polovině září po čtyřletém působení svou činnost. Přispěla zejména ke zrušení kontroverzního druhého pilíře, který odčerpával značné finanční prostředky ze základního pilíře prvního a byl výhodnější pro bohaté. Základním pilířem důchodové politiky zůstává první pilíř a lidé si mohou s přispěním státu a zaměstnavatelů dobrovolně spořit ke zvýšení důchodu v pilíři třetím. Je to v souladu s převažujícím názorem občanů; proti je pravicová opozice, která se se ztrátou druhého pilíře nevyrovnala.

Již v červnu 2017 byl schválen výhodnější způsob valorizace důchodů; má pokrýt inflaci a valorizovat je o polovinu zvýšení mezd a platů. Měly by činit jako nyní kolem čtyřiceti procent čistých a šedesáti procent hrubých mezd a platů. Inflace ve sledovaném období činila 2,3 %, mzdy a platy se zvýšily o 3,5 %. Tzn. v souladu s přijatými pravidly jsou to zhruba čtyři procenta. Na základě tohoto rozhodnutí dochází od letošní lednové splátky ke zvýšení základní výměry důchodu z 2550 Kč na 2700 Kč a ke zvýšení procentní výměry důchodu o 3,5 %. Průměrné zvýšení činí 475 Kč.

Sobotkova vláda důchody podstatně zvýšila a do jisté míry napravila asociální přístup vlád pravicových. Jakkoli ale ctíme princip zásluhovosti a sami na to můžeme v opačném případě doplatit, je nutné při valorizaci podstatněji přihlížet k úrovni společenského rozvoje a podílu lidí pod pásmem chudoby. Domyšleno to v naší konkrétní situaci znamená, že výrazněji bychom měli zvyšovat základní výměru důchodu, který je i při zvýšení o 152 Kč na 2700 Kč nízká (22,9 procenta průměrného důchodu) a neřeší tak ani problémy tzv. starodůchodců, kteří jsou vzhledem ke svému věku a zdravotnímu stavu nejpotřebnější. Základní výměra důchodu by se proto měla postupně zvýšit až na polovinu důchodu průměrného. Důchody by měly být zastropovány na výši průměrných čistých nebo nanejvýš hrubých mezd a platů, jak je to v podstatě nyní s výjimkou dále pracujících důchodců. Ti, kdo pobírají vyšší důchody, si i bez ohledu na to vytvořili pro zajištění stáří dobré podmínky.

Antonín Rašek

Obsah Listů 1/2018
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.