Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2018 > Číslo 2 > Hanek Skořepa: Platy učitelů

Hanek Skořepa

Platy učitelů

Hospodářské noviny 15. 3. 2018 přinesly krátkou zprávičku s titulkem Platy učitelů loni stouply nejrychleji za poslední roky. Podle informací, které zveřejnilo ministerstvo školství, vzrostl hrubý plat učitelů průměrně na 31 632 Kč a oproti roku 2016 si kantoři polepšili o 7,3 %. Za posledních pět let jim podle ministerstva hrubá mzda vzrostla dokonce o 19 %. Na první pohled to vypadá skvěle. Jenže to má své ale. Jelikož vývoj učitelských platů pociťuji takříkajíc na vlastní kůži, dal jsem si tu práci a vytáhl složku se starými výplatními páskami. Uvedená čísla zhruba odpovídají. V září 2013 byla moje hrubá mzda cca 23 tisíc Kč. Ještě v září 2015 jsem bral stále necelých 23 tisíc hrubého. O rok později byla nominální hodnota mé mzdy již 27 tisíc. Nakonec v září 2017 při polovičním úvazku činila moje (poloviční) mzda cca 13 000 Kč. Sobotkova vláda učitelům přidala a v prosinci 2017 jsme na tom díky tomu opravdu byli líp. Výplatní páska za dvanáctý měsíc ukazuje moji poloviční hrubou mzdu ve výši cca 15 a půl tisíce. Dejme tomu, že jsem se tedy dostal na ministerstvem uváděnou cifru. Jenže to jsem taky měl k tarifnímu platu 1000 korun osobního příplatku a dalších 1500 Kč mimořádných odměn.

Na začátku letošního roku pak přišla studená sprcha. Zřizovatel nemá peníze na zvýšení mzdových prostředků. Vládou schválené vyšší tarify jsou sice dodrženy, ale aby škola s rozpočtem vyšla, musel nám ředitel „krouhnout“ nenárokové složky platu. Osobní příplatek je v hodnotě 0, o nějakých mimořádných odměnách se nám ani nesní. Hlavně že si celá republika vykládá, kolik že to zas dostali ti darmožrouti učitelé za tlachání před tabulí. Po 15 letech praxe ve školství a několika dalších k tomu z mezidobí v jiných zaměstnáních nemám pocit, že bych byl za svou práci nějak skvěle ohodnocen. Nejnovější ekonomické údaje dostupné na webu Českého statistického úřadu z března 2018 uvádějí meziroční růst nominální mzdy 8,0 %. Reálná mzda při zhruba dvouprocentní inflaci roste samozřejmě míň, ceny (zvláště potravin) jdou nahoru. Dokládají to indexy cen výrobců, které v zemědělství jen v únoru vzrostly o více než 3 %. K čemu mi je, že zlevňují televize. Jelikož nám plat po nárůstu v závěru roku 2017 opět klesl, jsme na tom většinou stejně jako dřív, někteří možná i hůř. Naše gymnázium je zřizováno krajem. Jak jsem se ptal kolegů ze základky, jejímž zřizovatelem je město, panuje u nich situace obdobná. Zdá se, že vláda skvělého bývalého ministra financí, který měl po letech poprvé rozpočtový přebytek, a pak se stal ještě skvělejším premiérem bez důvěry, zapomněla krajům a obcím poslat peníze na vyšší mzdy. Budiž jí jistou omluvou, že se tak nestalo poprvé. Za svoji učitelskou kariéru jsem něco podobného zažil už několikrát. Hlavně že vzdělávání bývá (alespoň papírově) vládní prioritou.

Pouze vyšší platy samozřejmě české školství nespasí. Problémů je mnohem víc. Ty platy by mohly být dobrým odrazovým můstkem k řešení dalších potíží. To by ovšem nesmělo jít o řešení pouze teoretická, nominální, ale reálná.

Hynek Skořepa, středoškolský učitel, Ústí nad Orlicí

Obsah Listů 2/2018
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.