Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2018 > Číslo 2 > Petr Kolman: Facky na radnici

Petr Kolman

Facky na radnici

Dlouho jsem si myslel, že nejvtipnější je komunální politika v našem krásném statutárním městě Brně. Zejména po vstupu recesistického hnutí Žít Brno pana Matěje Hollana do zastupitelských lavic po minulých komunálních volbách. Nicméně občas moravské metropoli (zatím bez metra) vážně konkuruje i město Praha. Před pár dny první místopředsedkyně ODS a zastupitelka Prahy 2 Alexandra Udženija dala kolegovi ze zastupitelstva Danu Richterovi veřejně facku. Prostě mu transparentně přede všemi liskla, zhodnotil by situaci moravský politolog. Stalo se tak během jednání zastupitelstva této městské části, kam spadají i noblesní Vinohrady. Pozor, zmíněná konzervativní zastupitelka Udženija je na svou akci náležitě hrdá. Proč ho vlastně bacila?

Během jednání měl zastupitel Richter vulgárně (sic!) urážet ostatní členy zastupitelstva, dokonce i ženy-zastupitelky. Několik členů zastupitelstva prý během jeho projevu demonstrativně odešlo ze sálu, aby jej nemuseli poslouchat. Alexandra Udženija se rozhodla věc vyřešit rázně, tak nějak po mackovsku. (Nefackuje se jen pravice, v rámci vyváženosti textu připomeňme například sociálně-demokratickou fackovačku Wagner vs. Grulich – ano, to bylo ještě v letech devadesátých, kdy byl Miloš Zeman předsedou ČSSD.

Na jednu stranu možno lidsky zmíněné pravicové zastupitelce rozumět, nota bene když se žaloby na ochranu osobnosti v Česku (a nejen v něm) vlečou roky, nicméně jako právník musím s citovanou aktivitou vyslovit nesouhlas. I když nás někdo sebevíc naštve, v právním státě ho fackovat nemůžeme, navíc na radnici. Něco jiného by bylo, jestliže by se jednalo o nutnou obranu, což ovšem nebyl tento případ. Alexandra Udženija navíc není obyčejnou zastupitelkou, ale je první místopředsedkyní ODS. Takže její spolustraníci se jí v budoucnu asi pěkně poděkují, že poškozuje dobré jméno této opět relativně vlivné strany. Samozřejmě nejde o tak kritickou událost, že by srazila občanským demokratům preference o třeba dvě procenta. Nicméně zejména u nerozhodnutých a senzitivnějších voličů to vnímání strany patrně poškodí. A navíc incident bude jistě v budoucnu využit či zneužit politickými konkurenty: Podívejte se na „modré ptáky“, jejich členky fackují politiky! A bude vymalováno.

Pro odlehčení se můžeme zamyslet nad povahou (některých) brněnských a pražských zástupců lidu. Zatímco náměstek brněnského primátora Matěj Hollan se sám nechal v ukrajinském podniku bičovat důtkami a jeho kolega o tom natočil v rámci transparentnosti veřejné správy video, pražská zastupitelka fackou vychovávala vulgárního komunálního politika. Nevypovídá to něco i povaze těchto měst? Praha ráda vychovává, a Brno se rádo nechává bičovat?

JUDr. Petr Kolman, Brno

Obsah Listů 2/2018
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.