Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2018 > Číslo 3 > Petr Kolman: Děti a pohyb

Petr Kolman

Děti a pohyb

Jedním z evergreenů každé vlády je zlepšení školství. Ostatně na kvalitě školství stojí naše budoucnost. S tím krapet nerezonuje, že největší bitva mezi (budoucími) koaličními partnery probíhá především o tzv. silové rezorty a zájem o MŠMT stojí trochu stranou.

Rád bych poukázal na jeden opomíjený problém. Jak známo, v Česku v posledních letech opravdu výrazně přibylo obézních dětí. Mnoho je navíc stále nemotornějších. Některým babičkám možná připadají jejich malí nešikovní cvalíci roztomilí, nicméně (nejen) ze zdravotního hlediska to dobré není. Mnohé matky či babičky se dokonce chlubí (!) na (a)sociálních sítích, ten náš XY (jméno neuvádíme ni v náznaku z obavy před GDPR) sice neumí udělat kotrmelec, ale co on dokáže s IPadem, to byste, holky, nevěřily.

Velice bych proto apeloval na zvýšení počtu hodin tělocviku z dnešních dvou na alespoň čtyři hodiny týdně. Jsou státy, kde mají děti povinně tělocvik ve školách dokonce denně, k těm bychom se měli přiblížit. Někdo namítne, kdo to zaplatí? A je to zcela náležitá otázka – správně říkal již velký ekonom Milton Freedman: There’s no such thing as a free lunch! Zkrátka a dobře v tomto světě neexistují obědy zdarma, vždy je musí někdo zaplatit, to platilo za Klause, za Kalouska, stejně jako nyní za Babiše.

Vše je otázka priorit. Myslím, že zvýšení počtu hodin tělocviku by k nim mělo v Česku bezesporu patřit. Pro ilustraci, když nyní Kometa Brno vyhrála hokejovou extraligu, hned se objevil premiér v demisi Babiš s tím, že Brno si zaslouží novou hokejovou halu za jednu a půl miliardy. Při vší úctě k brněnským hokejovým profesionálům, víte kolik hodin tělocviku by se dalo „pořídit“ jen díky tomuto jednomu jedinému stadionu? Nejsem politik, proto se nemusím zalíbit všem a mohu říci otevřeně – preferujme spíše peníze do tělocviku, pohybu a sportu obyčejných dětí, ale i dospělých občanů mj. na úkor dotací do vrcholového sportu.

Citovaný vrcholový sport by měl být, dle mého soudu, financován především ze soukromých, ne státních peněz. Nota bene spousta našich vrcholových sportovců s oblibou zdaňuje své příjmy v daňových rájích (např. Monaco), takže nemůže eticky legitimně očekávat, že stát bude štědře platit rozvoj „jejich“ vrcholového sportu. Nelze holt steak sníst a současně i mít.

Zvýšení sportovních a pohybových aktivit (nejen u dětí) by dozajista napomohlo k lepšímu zdravotnímu stavu obyvatelstva.

Mám za to, že by bylo určitě lepší, aby Česko bylo ve světě známo jako země krásných, zdravých, vysportovaných lidí. Než tím, zda jsme měli na té které olympiádě sedm nebo čtyři takové či makové medaile. Samozřejmě nic proti vrcholovým sportovcům, ti plní i užitečnou roli vzorů pro mládež, ale priority veřejného sektoru by měly ležet jinde – tedy v důslednější podpoře sportu a častého pohybu pro všechny.

JUDr. Petr Kolman, Brno

Obsah Listů 3/2018
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.