Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2018 > Číslo 3 > Bartosz Rydliński: Překročili další hranici

Bartosz Rydliński

Překročili další hranici

Druhý květnový pátek vkročila policie na půdu rekreačního zařízení Štětínské univerzity v Pobierowě na severozápadě Polska. Nebylo by na tom asi nic divného, kdyby důvodem nebylo konání odborné konference o Karlu Marxovi. Organizátor konference, zaměstnanec Filozofického institutu Štětínské univerzity profesor Jerzy Kochan byl legitimován, policisté si zapsali jeho údaje a  absolvoval s nimi čtyřicetiminutový rozhovor, protože na příkaz prokuratury zjišťovali, jestli během konference nedochází k propagaci totalitního zřízení.

Marxovská konference se v Pobierowě koná pravidelně od roku 2010 a odborný časopis Nowa Krytyka, který je také podezřelý z šíření polskému státu nepřátelské ideologie, vychází pětadvacet let. Jak obsah časopisu, tak program konference jsou volně k nalezení na internetu.

Zvláštní pozornost si zaslouží fakt, že policisté a prokuratura dvakrát porušili zákon. Za prvé vstoupili na univerzitní půdu bez souhlasu rektora, za druhé pak překročili čl. 73 Ústavy Polské republiky zaručující svobodu bádání. Policejní zásah nese znaky zastrašování vědců a symbolického násilí ze strany iliberálního státu, které veřejně potírá všechny projevy levicovosti ve veřejném životě.

Po provedení „dekomunizace“ veřejného prostoru a odebírání důchodových nároků lidem, kteří byli příslušníky ozbrojených složek před rokem 1989, nyní stát zastrašuje akademiky. A děje se to na dvousté výročí narození Karla Marxe, který ve svých dílech hájil plnou politickou suverenitu Polska, když, kromě jiného, psal: „Teprve až Polsko znovu získá svou nezávislost, teprve až o sobě bude moci znovu rozhodovat jako nezávislý národ, teprve tehdy bude moci začít jeho vnitřní rozvoj a Polsko se bude moci samostatně podílet na společenské proměně Evropy (K. Marx, B. Engels; Na obranu Polska; Der Volksstaat, č. 34 z 24. března 1875).

I když se ministr vnitra organizátorům konference i univerzitě za zásah policie omluvil, je třeba vědět, že polský iliberální stát zastrašoval akademiky a že tím překročil další červenou linii, před kterou má běžně zůstat stát.

(Překl. -pe-)

Bartosz Rydliński

Obsah Listů 3/2018
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.