Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2018 > Číslo 3 > Patrik Eichler: Sežvýkat svou denní dávku plastu

Patrik Eichler

Sežvýkat svou denní dávku plastu

Britský přírodovědec a popularizátor vědy David Attenborough v rozhovoru pro televizi Sky News v polovině května popisuje scénu s albatrosem vracejícím se do hnízda, aby nasytil svá mláďata. Přestože tento pták urazí při hledání potravy i tisíce kilometrů, nepřinesl zpátky do hnízda ani rybu, ani oliheň, ale kus plastu. Podle Attenborougha je takové pozorování zdrcující a nepomáhá ani fakt, že albatrosi zdaleka nejsou jedinými živočichy, kteří se nechají tak snadno napálit. „Nejméně u 180 druhů mořských zvířat,“ píše na to konto BBC Nature, „máme doloženo konzumování plastu, a to od drobného planktonu po obrovské velryby. Plast byl nalezen ve vnitřnostech třetiny ve Velké Británii ulovených ryb, včetně druhů pravidelně konzumovaných člověkem. Byl také objeven v dalších oblíbených jídlech, jako jsou mušle a humři.“ Podle BBC jedí plast zvířata všech druhů a velikostí, a protože ho v mořích končí ročně 12,7 milionu tun, je ho všude dost. Problémů s plastem je pak celá řada, podle BBC Nature je třeba v případě plastu a zooplanktonu problém ve velikosti plastikových částic. Pokud má něco rozměry planktonu a já se živím planktonem určité velikosti, proč by i plast nemohl být potrava? Zatímco člověk ale svými smysly, mj. zrakem, rozezná plast od jídla, zvířata, včetně zmíněných albatrosů, se při výběru potravy řídí chutí. A tak je lákají některé chemikálie, které jsou do plastů z různých důvodů přidávány. Anebo využívají echolokaci, která ale zamění třeba igelit za medúzu.

Myslet si přitom, že plast z České republiky se do moře dostat nemůže, je omyl už proto, že jsme se ho dlouhodobě zbavovali vývozem do Číny. BBC pak v jednom z tematických videí navrhuje, abychom každý dvanáct kilogramů plastů snědli. Albatros to sice v poměru ke své váze nepřežil, ale náš vztah k obalům by mohla změnit už samotná představa žvýkání dvacáté páté PET lahve.

Patrik Eichler

Obsah Listů 3/2018
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.