Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2018 > Číslo 5 > Antonín Rašek: Trump: Forma a obsah

Antonín Rašek

Trump: Forma a obsah

Obsah a forma jako základní párové filozofické kategorie odrážejí dvě vzájemně spjaté stránky skutečnosti, tj. souhrn vnitřních prvků a vlastností daného problému a jak je tento souhrn prezentován. Tolik učebnice.

V Evropě jsme si navykali na to, že opomíjení obsahu a absolutizace formy, tedy účelová prezentace problémů bez ohledu na jejich skutečnou podstatu, je tzv. normální. Děje se to všude – v politice, v byznysu i ve vědě. Zapomněli jsme na rizika, která to přináší. Pak přišel Donald Trump a svým politickým stylem nemilosrdně vytrhl evropské politiky z jejich pohodlného a nebezpečného zahledění do stále nereálnějšího ideálního světa, existujícího stále více mimo objektivní realitu.

Když tento styl, odvozený od pragmatismu obchodních jednání, uplatňoval doma nebo ke Kim Čong-unovi, nikoho tím příliš nevzrušoval. Nešlo o nás. Mohli jsme se tím dokonce bavit. Teď uhodilo i u nás. A zdá se, jako by zuřivé smlouvání od boku nastřelenými cenami přestalo být doménou pověstného perského trhu. I v politice se lze pateticky hrdlit o dvě procenta a vzápětí s ještě větším zaujetím o čtyři.

Ale vážně. Transatlantické vztahy jsou pro EU životně důležité. Stačí připomenout úlohu Spojených států ve dvou světových válkách i v té studené, abychom s mírnou ironií přešli formu a vážněji se věnovali obsahu.

Evropu představovanou dnes Evropskou unií čeká tvrdá a těžká emancipace. Dosáhli jsme jí do jisté míry v kultuře a ekonomice, musíme si ji zajistit i v bezpečnosti. První kroky jsme učinili v řešení nelegální migrace. Naučili jsme se organizovat a koordinovat expediční aktivity; i když setrvávat v Afghánistánu osmnáct let bez vyhlídky ukončení konfliktu je pro západní politiku a vojenské schopnosti západních zemí dehonestující.

O to víc se v rámci světové bezpečnosti musíme postarat o obranu našeho kontinentu a konečně si ujasnit, které jsou kromě nelegální migrace naše největší bezpečnostní hrozby. A to zvláště pokud jde o Rusko, o jehož záměrech existují diametrálně rozdílné soudy.

Pro evropské politiky je trapné čekat s napětím před každým summitem, co jim představitel zámořské supervelmoci zase nevybíravě vytkne. A nakolik bude pod faktem nutné obrany lobbovat za zájmy amerických firem, dobře si vědom toho, že evropské státy NATO nejsou schopny ani definovat vlastní obrannou strategii s odpovídajícím finančním zabezpečením, natož koordinovat, prosazovat a rozvíjet evropský zbrojní průmysl. Představitelé Německa, Francie a dalších velkých evropských zemí si stále více uvědomují, že tato pozice je pro ně silně zahanbující. A také to, že jim ji jejich voliči budou zřejmě stále méně ochotní tolerovat.

Antonín Rašek, Praha

Obsah Listů 5/2018
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.