Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2018 > Číslo 5 > Antonín Rašek: K udržení demokracie je nutné řešit problémy

Antonín Rašek

K udržení demokracie je nutné řešit problémy

Jan Štern v Salonu Práva 26. 6. v článku Konec kapitalismu?! napsal: „Populisté všeho druhu nabízejí ochranný deštník národního státu nejen před ekonomickou nejistotou, kterou přináší globální ekonomika, ale před všemi ,novotami‘, jako jsou genderová problematika, ochrana menšin, registrované partnerství, politická korektnost, multikulturní koncept, tedy před vším, co rozvrací ,přirozený‘ svět, narušuje stávající kulturní paradigma a tradiční společenské a rodinné uspořádání. A zejména pak ochranu před masovou migrací. Ta se jeví jako tak zásadní politické téma, že je s to změnit, či dokonce destruovat demokratický systém.“

Jsou to až osudově důležitá témata. Většinová populace se ale domnívá, že se díky enormnímu zájmu, který jim věnuje podle ní samozvaná elita, ocitá na okraji. Navíc u ní převažuje pocit, že se vše děje na její účet.

Podstatnou část života jsem se zabýval empirickou sociologií. Samostatně nebo jako vedoucí týmu jsem se podílel na zpracování cca dvou stovek výzkumných prací a násobný počet jsem jich prostudoval. Na „přirozený“ pohled lidí na svět se proto rozhodně nedívám s despektem. Byl jsem zprvu překvapen, jak na jasné otázky odpovídali respondenti odlišně až protikladně, než mi došlo, že je to tvrdá sociální realita, kterou není lehké změnit. Vyžaduje to onu masarykovskou fušku.

Stern v závěru píše: „Velká část této populace by byla ochotná obětovat liberální demokracii jistotě hráze před přílivem uprchlíků a ekonomických migrantů.“ Takhle tomu rozhodně není. Převážná část našich občanů si uvědomuje hodnotu demokracie. Ale zároveň od svých demokraticky zvolených zástupců požaduje, aby spravedlivě řešili společenské problémy, a to nejen pokud jde o migraci. Ne aby se například navršily do tak obludné podoby jako rozhodnutí Nejvyššího soudu, podle kterého se bývalí klienti H-systemu budou muset za nedodržení formálních právních ustanovení vystěhovat. Až se tím nakonec musí zabývat nejen představitel místní samosprávy, ale i prezident, předseda vlády a parlament.

Antonín Rašek

Obsah Listů 5/2018
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.