Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     Předplatné



Jste zde: Listy > Archiv > 2018 > Číslo 6 > Petr Kolman: Manželství? Na dobu určitou!

Petr Kolman

Manželství? Na dobu určitou!

Manželství a institut tradiční rodiny jsou v Česku v krizi. Mimo pár konferencí a příspěvků na blozích, které četlo jen homeopatické množství znuděných vdavekchtivých žen, se s tím nic nedělalo. Až progresivní hnutí ANO učinilo legislativnímu lelkování v této důležité oblasti přítrž. Poslanecký klub ANO navrhuje změnu, po které toužil nejeden český muž, ale i nejedna žena, byť ty se to bály a bojí veřejně přiznat. Navrhuje se uzákonit nový institut manželství na dobu určitou.

Svatební obřad bude, na nátlak církve a některých feministických organizací, zachován, ale doba trvání manželství, jak již název napovídá, bude ze zákona omezena. Fyzické osoby vstupující na manželskou palubu si budou moci vybrat, zda budou v chomoutu 5, 10 nebo dokonce 16 let. Zákonodárná iniciativa se tu nechala, jak je patrno, inspirovat tzv. vícerychlostní rodičovskou dovolenou. Navrhovatelé předpokládají, že snoubenci budou volit povětšinou zlatou střední cestu.

Cui bono? Dle důvodové zprávy k návrhu novelizace občanského zákoníku, kam by tento nový institut měl být zakomponován, se lidé (hlavně chlapi, jasně) bojí uzavírat manželství, jelikož logicky nevědí, na jak dlouho to bude. „Ta neurčitost a nejistota je opravdu děsná!“ posteskl si poslanec Bc. et Bc. Valentýn Zřídkakdychudý, Dis., z navrhujícího hnutí: „Musíme říct čiré ANO jistotě, musíme umožnit lidem konečně manželství řídit jako firmu, jinak to nejde. Ostatně poslancem jste taky jen na čtyři roky, žádné naneurčito, a jak se o sebe během jasně vymezené doby postaráte, tak takové to máte, to platí pro manželství i pro politiku. Opravdu nechápu, co opozice nechápe, dodal pro ČTK poslanec za ANO, zvolený ve Středočeském kraji.

Též renomovaný psycholog a autor monografie Místo OSPODu (orgán sociálně právní ochrany dětí, pozn. red.) navštivte hospodu PhDr. Matěj Rozvedený, Ph.D., návrh v principu vítá: Je to posun ve vnímání tohoto hrůzostrašného institutu, kterým se manželství v posledních letech bohužel stalo. Je zapotřebí si uvědomit, že zejména ženy budou muset vystoupit ze svých komfortních zón, tedy budou se muset hodně snažit, aby s nimi bylo manželství na dobu určitou prodlouženo. Zamyslel bych se i nad dopady na fakany, pardon na děti, ale musím jít se psem,“ uvedl na závěr populární PSYcholog z Prahy 10.

K návrhu se vyslovil i bývalý náměstek primátora statutárního města Brna a protihazardní občanský aktivista Bc. Matěj Hollan: „Tak jako se podařilo omezit automaty, zadaří se snad zregulovat i manželství. Víte, paní redaktorko (vsuvka: pan Hollan si spletl dlouhovlasého redaktora s osobou ženského pohlaví), manželství je stejně jako automaty ohromný byznys, všechny ty rodinné dovolené, rodinná balení tavených sýrů či rodinné pakly toaletního papíru. Obávám se, že prorodinná lobby ještě neřekla poslední slovo. Navíc manželství je neskutečná ruleta, tak aspoň omezení jeho trvání trochu pomůže gamblerům do něho vstupujícím.“

Návrh se setkal s očekávaným odporem katolické církve, naopak protestanti neprotestují. Andrej Babiš návrh svých poslanců ocenil: „Čau, lidi, konečně ti lenochodi vymysleli něco, co nám přinese hlasy, pardon bude ku prospěchu republiky, ne si furt zvyšovat platy. Ač jsem jinak zapřisáhlý jasný ateista, skoro se až bojím, že ty naše kluky poslanecký za ten návrh Pánbůh potrestá... Ostatně přísahám na zdraví svých dětí, že mám jinak velký respekt k institutu manželství a tradiční rodiny.“ (Technická poznámka: premiérův text byl přeložen z českoslovenštiny a byly vyňaty nesouvisející invektivy na M. Kalouska, S. Slonkovou, J. Šídla a TV Seznam).

Petr Kolman (1976) je právník, vysokoškolský pedagog a publicista.

Obsah Listů 6/2018
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.



Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.