Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2018 > Číslo 6 > Viktor Tichák: Klasická, přesto šik. Jak na to?

Jazyk

Viktor Tichák

Klasická, přesto šik. Jak na to?

Že by chtěla být každá žena šik, je více méně logické, nikdy by mě však nenapadlo, že žena může být klasická či po tom přímo toužit. Až teprve tehdy, když v dlouhé chvíli člověk sjede na zpravodajských webových stránkách pod zprávy z domova, ze světa, „ze života“ a z ekonomiky. Tam nalezne neprobádaná teritoria jako auto, bydlení, mobil nebo právě sekce věnované ženám a především módě. Tato sekce se samozřejmě od ostatních liší obsahem, člověk neznalý věci se však cítí ztracen i jazykově. Média pro ženy a tzv. lifestylové magazíny používají jazyk pro mě nepochopitelný. Snad jako by autorkou všech těchto článků byla dvanáctiletá slečna zamilovaná do nějakého teenage zpěváka. A omlouvám se všem ženám, jimž je tento jazyk vlastní, existují-li takové. Beru to čistě jako svoji omezenost. Ale opravdu je třeba sekci o vaření pojmenovat „mňam“? Rozklikne si to člověk spíše než třebas, já nevím, „Vaření“, „Recepty“? V článcích o módě se oblečení neřekne jinak než „kousek“, myslíte-li konkrétní kus oblečení, nebo „outfit“, pokud označujete, co má člověk na sobě. Je snad jazyk módy profesní mluvou jako jazyk ajťáků nebo myslivců?

Normálně ráno vstanu, obleču si džíny, tričko, bundu, čepici, obuju boty a jdu. Jako každý den. Dnes ale ne. Přijdu ke skříni, otevřu ji a vidím oblečení. Zavřu oči, vystupuji ze své bubliny, otevřu je a hle…

Tradiční outfity musí vystřídat sexy modely. Devadesátky jsou zpět a s nimi i trendy kolekce. Sáhnout po něčem inspirativním… Mezi klasickými kalhotami jsou džíny doslova hvězdou, blogerky je milují. Ale jak je nejlépe kombinovat? Tričko z bavlny – nuda? Naopak, je to in! Nebojme se vytáhnout materiály, které dřív patřily jen do ložnice! A červená rozparádí jakýkoli outfit. Na zimu nám módní bozi připravili mnoho různých trendů v oblasti prošívaných bund. Nosí se krátké i oversize kousky, metalické i klasické černé, slabé i naducané. Všechny tyto varianty jsou pro nadcházející období dobrou volbou. Prošívaná bunda by neměla chybět v žádném šatníku. Který kousek si vyberu? Zelená se vrací – už nepatří jen do lesa.Se stylingem si nemusím dělat starosti, zkrátka navleču a jdu. K zimě neodmyslitelně patří i pokrývky hlavy. Spoustu inspirace člověk najde ve vlastním šuplíku. Pletená klasika i extravagantní kousky, které by si většina vzala spíš na maškarní. Ale nebojte se experimentovat! Vysoké zimní boty s překladem se už několik let vyjímají v žebříčku hitparád. Jednoduché a stylové, dělají noze krásný look, zajímavý a na dálku viditelný detail, pěkné provedení. Každodenní boty? Nene, jen do nich! Outfit skvěle rozzáří a dodají šťávu.

Dá se to říct i takto, když si pořádně nastudujete zena.aktualne.cz, ona.idnes.cz a moda.cz. Anebo taky:

Všechno je inspirativní nebo inspirující, cenná je jak extravagance, tak jednoduchost, slovní zásoba je vlastně docela malá, všechno se stále opakuje. Velmi přesto obdivuji redaktorku či redaktora, která/který dostane 20 fotografií žen, které zrovna stojí na vrcholu showbyznysu, a ke každému „outfitu“ musí vymyslet třířádkový popisek a nepsat jen: „Victoria má svetr, kalhoty a boty. Hailey má tričko, kabát, kalhoty a boty. Meghan má džíny a rolák.“ Srovnejte příklady ze serveru zena.aktualne.cz:

„Victoria Beckham je známá svou zálibou v pánském stylu. Široké culottes zkombinovala s oversize rolákem, a aby prodloužila siluetu, vzala si vysoké podpatky.“ – „Hailey Baldwin oblékla v chladný podzimní den pánský look. Široké nohavice ledabyle zastrkala do podzimních bot, přes triko s potiskem přehodila oversize kabát.“ – „Meghan si lebedí v klasice, a tak zvolila úzké černé džíny a rolák, který na podzim zahřeje.“

Pokud chcete prorazit coby módní reportér/ka, stačí jednoduchá zkouška: Vezměte si kus oblečení a řekněte o něm deset vět za použití pěti povinných slov: outfit, in, look, zkombinovat, inspirovat. A na co si dát pozor? Možná na slova, jejichž úkolem je být bezvýznamnými a pouze košatit základní myšlenku, jejich slovníkový význam ale může pisatele zradit, např. „Meghan opět zvolila jednoduchost, která podtrhuje její osobnost.“ (z facebooku Salón Sofia, 20. 5.) Chudák jednoduchá Meghan, přitom cílem bylo říct „Nic zvláštního“ v módštině.

Viktor Tichák

Obsah Listů 6/2018
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.