Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2018 > Číslo 6 > Antonín Rašek: O českém skepticismu

Antonín Rašek

O českém skepticismu

Mediální teoretik Jan Jirák z Univerzity Karlovy nedávno zavzpomínal na Pavla Eisnera, autora vzácné knihy Chrám a tvrz o českém jazyce. Eisner v ní na mnoha příkladech dokládá, jak se v rodné řeči odráží charakter národa.

Jde paní z trhu a potká sousedku: „Koupila jsem husu, tak nevím...,“ svěřuje se nejistě. Může něco lépe vyjádřit český skepticismus? Jak je to blízké povzdechu: „Vstoupili jsme do Evropské unie, tak ti, holka, nevím...“ Ke skepsi máme asi dost důvodů.

Zvoní zvoní zrady zvon zrady zvon
Čí ruce ho rozhoupaly
Francie sladká hrdý Albion
a my jsme je milovali

Tak vyjadřuje František Halas ve Zpěvu úzkosti rozčarování z mnichovské dohody a strach z budoucnosti. Nejde jen o to, co přichází zpoza hranic. Generace zmaru první světové války uvítala v roce 1918 svobodu, a poté se po celou první republiku vypořádávala s rakušáctvím; v osmatřicátém se po nástupu fašismu i u nás probudil antisemitismus; po válce jsme měli co dělat s kolaborantstvím, někdy i domnělým, a při odsunu Němců jsme také moc nerozlišovali; po osmačtyřicátém přišla na řadu buržoazie s kulaky a po osmašedesátém pravicoví oportunisté.

V listopadu 1989 zvítězila pravda a láska nad lží a nenávistí se slibem Nejsme jako oni! A záhy jsme zákonně omezili práva za aktivity v minulém režimu. Nemálo lidí mělo pro svou svobodomyslnost nebo nonkonformismus smůlu ve všech devíti režimech, s nimiž měly dosud žijící generace co do činění. Lze věřit tomu, že nejen ti v kmetském věku nezažijí ještě režim desátý. Mnohdy jsme představitelům toho nového uvěřili, že bude konečně tím nejlepším. Naposled Francisu Fukuyamovi, podle něhož měla být liberální demokracie režimem definitivně posledním. Pokud není, s kým se budou noví vládcové vypořádávat tentokrát?

Vrátíme-li se ke klasikům, Denis Diderot řekl: Skepticismus je první krok k pravdě. Louis Pasteur ale varoval: Nenechte se nakazit neplodným skepticismem. Český skepticismus má přinejmenším jako součást instinktu sebezáchovy opravdu něco do sebe. Bezmezná důvěra v nový politický systém se nám většinou nevyplatila. Nemůžeme ale ani nihilisticky nevěřit ničemu. Vždy existují hodnoty, za které je dobré se postavit.

Antonín Rašek

Obsah Listů 6/2018
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová: >
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

František Novotný:
Z Koryčan na konec světa a zpět přes tři oceány

Jan Novotný:
Jednou za život

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

A. J. Liehm

Jan Novotný

Ladislav Šenkyřík

Tomáš Tichák

Alena Zemančíková

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.