Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2019 > Číslo 1 > Petr Kolman: Postsilvestrovský fejeton

Petr Kolman

Postsilvestrovský fejeton

Novoroční poselství prezidenta M. Zemana prostřednictvím TV Barrandov

Po fenomenálním úspěchu vánočního poselství prezidenta republiky J. Ovčáček poradil svému, pardon našemu panu prezidentovi, aby k národu promluvil ještě 1. ledna, ale již jen exkluzivně prostřednictvím své nejoblíbenější TV Barrandov – Soukup.

Vážení spoluobčané, milý pane Soukupe,

přeji vám krásný dobrý den, setkáváme se opět po roce, abychom společně zhodnotili, co se nám za ten rok podařilo, a případně co se za ten rok (zejména panu Drahošovi, nejhloupějšímu českému novináři Pehe a Bakalovým médiím) nepodařilo. A jsem rád, že vám mohou říci, že těch radostných zpráv je daleko více. Také jsem rád, že už mohu konečně mluvit pravdu bez přehnané politické korektnosti, tedy ne jako v tom učesanějším projevu dne 26. 12., který jste si již stačili osvojit.

První radostnou zprávou je, že to není zapotřebí přehánět s ochranou přírody, což se dle mnohých dnes už nesmí snad ani říkat. Štědře placení vědci sice říkají, že přesně za dvě stě až půl milionu let zanikne život na naší planetě kvůli globálnímu oteplování či kvůli něčemu jinému, otázka prý nezní zda, ale kdy. Nicméně, vážení spoluobčané, já jsem nezdolný optimista, proto si myslím, že i když by zeměkoule pominula, tak Bůh, ve kterého ostatně věří většina světa, o čemž svědčí mimo jiné i hromadné předvánoční nákupy anebo nárůst předvánoční inzerce i na vaší televizní stanici, pane Soukupe, a bujaré oslavy Vánoc, nikdo by je přece neslavil, kdyby nevěřil ve všemocného Boha (nebo bohy), vytvoří život znovu na jiné planetě a hlavně patrně i lepší, bez korupce, bez pánů Kalousků, Sobotků a Radků Pokorných a také bez samozvaných ochránců přírody. A samozřejmě bez Poche.

Možná si, pane Soukupe, Bůh dá pár milionů let oraz a nezhyne planeta, ale jen ti blbouni nejapní (a tímto se omlouvám tomuto vyhynulému zvířeti), jako jsou Kalousek, Bakala, Poche, Pehe a Slávek Sobotka, co se ho tak natrápili – poznámka pro natvrdlé (tedy skoro všechny) české novináře, tady jsem si dovolil učinit vtip. Ale jelikož je Bůh, jak vědí i ti nejhloupější novináři z České televize, všemocný a nekonečně laskavý, tak vytvoří život jinde a jinak, jsem v tom optimista a i v tom je poselství Vánoc a církevních restitucí.

Další dobrou zprávou je, pane Soukupe, že se Bohu podařilo vytvořit mimořádnou nadpozemskou bytost, jakou jste přímo vy, která dokáže takříkajíc bez jakékoliv přípravy moderovat devět vysoce sledovaných pořadů a k tomu řídit několik časopisů, reklamních agentur a televizních stanic. Avšak abyste nezpychl, pane Soukupe, já televizi nesleduji, dokonce ani tu vaši, já čtu pouze teletext, kde se dozvím vše podstatné.

Soukup: Pane prezidente, není...

Prezident: Pane Soukupe, prosím mlčte, jen mým slovům nadále přikyvujte hlavou, to Vám jde nejlépe. Další dobrou zprávou je, že máme v Česku nízkou nezaměstnanost. Ale stále je zde skupina lidí, pane Soukupe, a teď moc dobře víte, že nemyslím zrovna vás, kterým říkáme nepřizpůsobiví. (pomlka) NepřizpůSOBiví – pane Soukupe, slyšíte i v tomto slově – nepřizpůSOBiví – to mé smířlivé vánoční poselství?

Pane redaktore, než mi zase nevychovaně skočíte do řeči, tak vám musím sdělit skutečnost, že jsem nedávno mluvil s panem Tomio Okamurou a shodli jsme se na tom, že je třeba omezit sociální dávky těm, kdo odmítají nabízenou práci. Je škoda, že to zatím nikoho nepadlo, dokonce ani nejlepšího ministra financí světa pana Kalouska, dej mu lehkou zem... (Ovčáček zezadu nesměle: Pane prezidente, ten lump Kalousek ještě žije), já to myslel politicky, Jirko (odvětí smířlivě Zeman).

Kdyby mě tu některá hovada neustále nepřerušovala, tak bych možná i dokončil svou myšlenku (pomlka), že kdybychom konečně důsledně zatočili s nepřizpůsobivými, tak bychom neměli nejvyšší nezaměstnanost v EU, jak o ní nedávno psal týdeník Euro vlevo dole, který čtu, pane Soukupe, v originále.

A závěrem, protože jsem sám jak známo starobní důchodce, bych chtěl popřát nám, starobním důchodcům, tedy zejména těm, kteří mne nadále volí, aby v novém roce došlo k výrazné valorizaci jejich důchodů. A aby obědy zdarma dostávali nejen děti, cikáni, nepřizpůsobiví, redaktoři Bakalových médií a poslanečtí darmožrouti, ale i my, starobní důchodci, ke kterým se skutečně rád hlásím.

A nyní mi, drazí lékaři, dovolte, abych dnes pošesté připil na vítězství zdravého rozumu, na úspěch České republiky a na úspěch nás všech.

Šťastný a veselý nový rok!

Petr Kolman (1976) je právník, vysokoškolský pedagog a publicista.

Obsah Listů 1/2019
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.