Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2019 > Číslo 2 > Antonín Rašek: Usídlí se Islámský stát na Balkáně?

Antonín Rašek

Usídlí se Islámský stát na Balkáně?

Blízkost syrského konfliktu Evropě vede některé experty komentátory k úvahám, zda nepřichází epocha islámského postchalífátu. Je tomu tak proto, že džihádisté z Islámského státu byli širokou koalicí států v podstatě poraženi a ztratili v Sýrii a Iráku veškeré území.

Dochází-li k takovým změnám, hned se najde pro takový nový jev označení. V tomto případě konkrétně pojem postchalífát. Jeho tvůrcem je bezpečnostní expert Shaul Shay z izraelského Institutu pro politiku a strategii. Lze předpokládat, že islamisté se budou snažit najít pro existenci Islámského státu, kromě posilování postavení muslimů v demokratických volbách a vytváření no-go zón v řadě evropských velkoměst, také nové základny s muslimským obyvatelstvem. Jednou z nich by se údajně mohl stát Balkán. Po občanské válce v Jugoslávii přinejmenším jeho jižní část rozhodně nepatří mezi stabilní oblasti Evropy, zvláště Kosovo, Černá Hora, Bosna a Hercegovina a zčásti také Albánie a Makedonie. Žijí tu i radikální muslimové a vracejí se sem džihádisté poraženého Islámského státu. To podle mnoha bezpečnostních expertů vytváří rizikové zázemí pro teroristické aktivity. Jako všude, kde žijí původní muslimské komunity.

Pro evropské společenství je to výzva k vyšší míře integrace balkánských zemí do evropského hospodářského a bezpečnostního prostoru, tedy do EU a NATO. Někdy se to někde zbytečně zadrhávalo, jako v případě Makedonie jen kvůli nesouhlasu Řecka s názvem státu, do čehož se vměšovalo podle mnoha známek i Rusko. Situaci se ale podařilo vyřešit. Podobně je nutné vyřešit oboustranně přijatelné vztahy Evropské unie s aliančním Tureckem jako s klíčovým aktérem v zázemí tohoto geopolitického prostoru. Na tamní vojenský puč západní velmoci logicky reagovaly kriticky, což nápravu vzájemných vztahů oddaluje.

Obsah Listů 2/2019
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.