Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2019 > Číslo 2 > Antonín Rašek: Pohádky a fikce souhlasu

Antonín Rašek

Pohádky a fikce souhlasu

Už se zdálo, že předseda ODS Petr Fiala bude využívat svůj blog jenom k literárním pokusům. Naposled se mu zalíbili pohádkáři bratři Jacob a Wilhelm Grimmové (podle některých literárních kritiků plagiátoři) a jejich trilogie Stolečku, prostři se!, Oslíčku, otřes se! a Obušku, z pytle ven! Jenže kdo si počká, ten se dočká. Konkrétně Fialova blogu pod stále delším názvem Český dvojí metr. Občan je podřízený čekatel, který musí dodržovat pravidla. Stát ne. Petr Fiala tu oprávněně kritizuje neblahou praxi, kdy občan je za opoždění své povinnosti, zaplacení nějakého poplatku nebo propadnutí platnosti občanského či řidičského průkazu, sice po právu trestán, penalizován nebo pokutován, ale státu opožděné vyřizování nejrůznějších žádostí, často i bez slušné omluvy, projde bez postihu, vymluví se obvykle na objektivní důvody. Nevím, co Petra Fialu přimělo, aby skončil s bezhlavou kritikou a postulování obecných hodnot k něčemu konkrétnějšímu. Že by ho vyprovokovalo odhodlání Pirátů zvítězit nejen v eurovolbách, ale i v těch sněmovních, a vzít tak ODS aureolu nositelů nové politické alternativy?

Ne snad že by předseda ODS přišel s něčím novým. Změna je jen v označení „fikce souhlasu“, který, nevím proč, považují právníci jako jeho tvůrci za poetický. Ale v každém případě přijmout legislativní uzdu, která by časovým limitem přiměla byrokracii k větší aktivitě, zasluhuje podporu. A to z prostého důvodu, že „občana osvobozuje z pozice jakéhosi podřízeného čekatele vůči státu a vrací mu postavení, jaké mu patří – nejen v teorii státu a práva, ale hlavně v každodenní praxi“. Jde o podstatnou změnu principu ve vztahu občana a státu. Ostatně občan si své úředníky platí.

Objevují se obavy, že fikce souhlasu je sice hezká teorie, ale v praxi povede k tomu, že úřady budou formálně do 30 dnů odpovídat, ale budou požadovat další dokumenty. Může to vést i k větší korupci. Ale to jsou limity, které je možné při dobré vůli překonat. Hlavně aby ale ODS na svůj dobrý záměr nezapomněla. Jak pracují úřady, se můžeme poučit i v autokratickém Kataru. Poslal mi o tom e-mail jeden přítel. Místním heslem je: Katar si zaslouží to nejlepší.

Antonín Rašek

Obsah Listů 2/2019
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.