Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2019 > Číslo 4 > Antonín Rašek: Optimismus a studená sprcha

Antonín Rašek

Optimismus a studená sprcha

Předseda ODS Petr Fiala se po volbách do Evropského parlamentu pokusil na svých webových stránkách zhodnotit stav opoziční alternativy (Česko má po eurovolbách naději na změnu. ANO utrpělo ne-vítězství, už mu nefunguje ani drzost). Z posledních čtyř voleb od podzimu 2017 vyvodil, že jejich výsledky prokazují posilování pravice a porážku vlády. Zakládá to na této analýze: Před rokem a půl získalo hnutí ANO o třetinu více hlasů než dvě nejsilnější opoziční strany (ODS a Piráti) dohromady. V evropských volbách tytéž dvě opoziční strany získaly dohromady o třetinu více hlasů než ANO. A současná parlamentní demokratická opozice přečíslila vládu a její podporovatele. ODS ztrojnásobila z hlediska hlasů svůj volební zisk, jaký měla před pěti lety. Tím podle něho potvrdila svou pozici lídra politické a programové alternativy. Voliči své hlasy rozložili tak, že v těchto volbách by poslali hnutí ANO do opozice. To prý skýtá naděje na programovou změnu. Konstelace, v níž se ANO nachází, by mu neumožnilo sestavit vládu.

Ve výsledcích těchto eurovoleb můžeme podle Fialy spatřit většinu, která by přinesla zemi politickou, programovou a mocenskou změnu, možný předobraz vlády, která by se dokázala dohodnout na základních obrysech reformy státu. A navíc se i procentem účasti letošní volby do Evropského parlamentu přiblížily k volbám první kategorie.

Z analýzy účasti v těchto a dalších volbách lze ale vyvodit něco zcela jiného – že pro české voliče jsou hlasování do Senátu a Evropského parlamentu, ať se nám to líbí, nebo ne, mimo ohnisko jejich hlavního zájmu, příliš se nenamáhají k nim jít. Preferují volby, jež vedou k exekutivní moci v republice, tj. prezidenta, Poslanecké sněmovny a krajských a místních zastupitelstev. Je to mrzuté, ale náhoda je někdy až setsakramentsky zlá. Píše-li Petr Fiala o „předobraze“ budoucí vlády, Centrum pro výzkum veřejného mínění, které má i mezi sociology nejvyšší prestiž, mu ji vzápětí předložilo: Dosavadní koalice podporovaná komunisty, by dostala téměř polovinu hlasů (48,5 procenta), tj. měla by pravděpodobně ústavní většinu. Celá pravice zastupovaná jen ODS a piráty by měla jen necelou třetinu hlasů (30,5 procenta); Fialova ODS posílila proto, že se jí podařilo vyluxovat všechny ostatní pravicové demokratické strany (KDU-ČSL, STAN a TOP 09). Volební matematika a realita jsou prostě neúprosné.

Před prázdninami se opozice pokusila vyslovit nedůvěru vládě. Jak ale napsali někteří komentátoři, spíše tím dala příležitost koalici, aby v mnohahodinových polemikách prezentovala výsledky své vládní politiky. Má k tomu profesionálnější exekutivní aparát než opozice.

Antonín Rašek

Obsah Listů 4/2019
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.