Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2019 > Číslo 4 > Petr Kolman: Jak konečně zrychlit stavební řízení?

Petr Kolman

Jak konečně zrychlit stavební řízení?

Délka stavebního řízení je v Česku opravdu rozvleklá a tristní. Doba stavebního řízení, dle aktuálních statistik Světové banky, dosahuje u nás průměrně neskutečných 246 dní. Například v Dánsku na vyřízení stavebního povolení stačí cca šedesát (kalendářních) dnů. Uvádí se, že naše stavební řízení je pomalejší než na Ukrajině či v Estonsku a na Litvě. Nechci zde populisticky srovnávat např. s Mauretánií, jelikož bychom asi těžko plnohodnotně zohlednili kvalitu a specifika řízení v obou státech, nicméně v rámci Evropy jsme opravdu na chvostu. Délka řízení má mj. neblahý vliv na cenu nemovitostí. Čím je méně dostavěných bytů a domů, tím logicky rostou i jejich ceny. To se ví již dlouho. Ostatně před každými volbami politici rázně slibují, že ho zrychlí. Dokonce to již „troubí do světa“ i třeba před komunálními či evropskými volbami, kde toho se stavební legislativou věru nelze moc dělat.

Nechci rozšiřovat řady reptalů, raději si dovoluji v rámci drobné masarykovské práce předložit stručný legislativní návrh na zrychlení správních řízení. Jedním z nešvarů nejen stavební­ho řízení jsou tzv. blanketní (prázdná) odvolání. Jde o takové odvolání, jež účastník řízení sice podá včas v zákonné lhůtě, ale neobsahuje žádné důvody. Ano vůbec žádné, jen odkaz že bude podání doplněno po lhůtě. Asi chápete, proč je účastníci podávají, prostě nestíhají lhůtu. Laik by si řekl, nestíháš podat odvolání, máš smůlu. Kdo pozdě chodí, sám sobě škodí. Nicméně dle většinové české soudní judikatury a doktríny platí, že správní úřady musí v případě, že odvolání neobsahuje (žádné) odvolací námitky, ale odvolatel v odvolání požádá o stanovení lhůty k doplnění odvolání, takovou, de facto náhradní, delší lhůtu stanovit.

Asi vás napadne, že takové prodlužování lhůt logicky zdržuje celý postup. Tedy nejedná se jen o (náhradní) lhůtu samotnou, ale na rychlost řízení zde má nezanedbatelný negativní vliv i fakt, že takto se reálně podají i odvolání, která by jinak nebyla ve hře, a tudíž správní rozhodnutí by se již stalo dávno pravomocným. A jak možná víte, odvolání má odkladný (suspenzivní) účinek a rozhodnutí tedy není kvůli podanému odvolání pravomocné, tedy vykonatelné a realizovatelné. Můj návrh tedy zní: nechť se zákonodárce při přípravě nové stavební legislativy vážně zamyslí, zda zde nenastal čas zakázat zmíněná blanketní odvolání. Určitě by to rychlosti řízení prospělo. Nepopírám, že zejména právníci z neziskovek zde budou asi brblat. Vím, není to samozřejmě žádný legislativní všelék, avšak drobný krůček k zefektivnění a zrychlení stavebního řízení by to dozajista byl, páni politici. Jak říká s oblibou prezident Miloš Zeman, je lepší zapálit malou svíčku, než neustále proklínat temnotu. Nebo ne?

Petr Kolman

Obsah Listů 4/2019
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.