Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2019 > Číslo 5 > Veronika Opletalová: Lžitisk

Album

Veronika Opletalová

Lžitisk

Der Maulwurf. Karikatura z časopisu Der Igel (č. 9., červen 1938). Přetištěno z knihy Petra Karlíčka (2018): Napínavá doba. Politické karikatury (a satira) Čechů, Slováků a českých Němců (1933–1953), Praha: Knižní klub, s. 56.

Politických karikatur ubývá. Žijeme v uspěchané době, kdy se jako nejefektivnější jeví stahování ilustračních snímků z fotobank. Ale co udělat pár tahů a vystihnout podstatu? Potíž je v tom, že pár kliků zvládne každý, a pár tahů jen mistr.

Nemyslím si přitom, že by větší množství karikatur naši politickou kulturu „narovnalo“ – jisté je jen, že by ji oživily a přinesly by specifickou dokumentaci současného dění. Karikatury mají různé polohy, přirozeně mohou též posilovat negativní stereotypy. Řadu zajímavých příkladů z naší historie najdeme v nové knize Petra Karlíčka, která mapuje československou karikaturu v letech 1933–1953 a věnuje se i dílům českoněmeckých kreslířů. Krtek na německé karikatuře z roku 1938 symbolizuje štvavý český tisk (Hetzpresse), který doslova podrývá československou krajinu. Přemýšlím, co mi vlastně na označení Hetzpresse tolik vadí, a zjišťuji, že odpověď na tuto otázku částečně zformulovala jury německé negativní jazykové ceny Unwort des Jahres („Paslovo roku“), když před pěti lety zvolila/odsoudila podobný výraz Lügenpresse (doslova „lžitisk“). Dovolím si citovat ve vlastním překladu úryvky z jejich odůvodnění volby (které mj. reflektuje současné užití výrazu na demonstracích krajní pravice): „Slovo Lügenpresse bylo už během první světové války centrálním bojovým pojmem a sloužilo i nacistům k paušálnímu odsuzování nezávislých médií. (…) Není pochyb o tom, že jazyk médií zasluhuje kritickou reflexi; ne všechno, co najdeme v médiích, musí být pravda. Výrazem Lügenpresse jsou ovšem média paušálně dehonestována za to, že se většina jejich zástupců snaží postavit cíleně rozdmýchanému strachu z ‚islamizace západu‘ tím, že věcně prezentují společensko-politická témata.“

Na německých demonstracích krajní pravice zazníval slogan Lügenpresse, halt die Fresse. V časopise Der Igel zase u zmíněné karikatury stojí, že by novinářský krtek měl dostat obuškem po hlavě.

Veronika Opletalová

Obsah Listů 5/2019
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.