Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2019 > Číslo 5 > Antonín Rašek: Huawei je sedmihlavá

Antonín Rašek

Huawei je sedmihlavá

Americko-čínská obchodní válka a íránský konflikt jsou aktuálně základními příčinami zahraničně-politického napětí ve světě. V tomto střetu má až překvapivě klíčové místo Huawei. Peking to potvrdil tím, že dohodu s Washingtonem podmínil zrušením restrikcí vůči této firmě. Čínský prezident Si Ťin-pching jel i na setkání se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem na summitu G20 v Ósace s tímto záměrem. Potvrzuje to mimořádně silné postavení Huawei v čínském establishmentu. Nebylo to asi jednoduché rozhodnutí, když Spojené státy zařadily Huawei na černou listinu a k obchodování s touto firmou potřebují americké podniky zvláštní povolení. Americké tajné služby podezírají Huawei ze spolupráce s čínskou rozvědkou. Jako by to u strategických firem bylo ve všech zemích něco zvláštního.

Republikánský senátor Marco Rubio, bývalý prezidentský kandidát, na svém twitteru napsal: „Pokud se prezident rozhodne zrušit také sankce proti Huawei, bude to katastrofální chyba. Zničí to důvěryhodnost varování jeho administrativy, nikdo ji už nikdy nebude brát vážně.“ I další američtí politici varovali, že bude-li Huawei tolerována, ztratí tím Washington účinný prostředek v obchodní válce. Podobně tvrdý postoj stále má i náš Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

Ačkoli se o tom pochybovalo, Donald Trump po schůzce se Si Ťin-pchingem nakonec firmě Huawei znovu nakupovat ve Spojených státech dovolil. S výjimkou, kdyby to ohrožovalo bezpečnost, protože Huawei má strategické postavení v zavádění sítí G5. Můžeme si o to myslet cokoli, ale Američané nyní, podmíněně, dávají přednost něčemu jinému. Jako by bezpečnostní hrozba Huawei byla ukvapená a rozhodující je snížení rizika obchodní války.

Trump po setkání s čínským prezidentem prohlásil, že zatím ani nechce zavádět na dovoz čínského zboží další cla. Číňané za to budou kupovat více amerických zemědělských produktů. Obchod je prostě pro Trumpa z vnitropolitického hlediska přednější. I když je stále těžké posoudit, na čí straně je převaha. Současné jednání by nejspíš nasvědčovalo tomu, že síly jsou vyrovnané. Češi na sociálních sítích s humorem přijali informaci, že „Trump opět dovolil Huawei ve Spojených státech nakupovat“. V tom jsou Češi nepřekonatelní. Některým se zdá, že Američané se znovu vracejí k pravidlům, která světové ekonomice dali a byli v ní kdysi nepřekonatelně úspěšní. Ale zdánlivě vstřícnému postoji Trumpa mohlo předchá­zet varování, že nedostane strategické suroviny, jichž je v majetku Číny přinejmenším 95 procent. Zareagovala na to podle deníku E15 i naše ministerstva, která při plnění pokynů NÚKIB zvýšenou hrozbu ze strany Huawei nezjistila, a nechávají proto firmu s výjimkou Finanční správy ve svých tendrech. A jak už to u Donalda Trumpa bývá, nechtěl dále zvyšovat cla, ale zvedl je opět u některých komodit o deset procent právě v průběhu čínsko-amerických obchodních jednání. S podobnými změnami se dá dále počítat. A málem všemi bojkotovaná firma oznámila, že se jí zvyšuje obrat i zisky. A nejspíš může v úspěších pokračovat, když se rozhodla pro vlastní operační systém.

Antonín Rašek

Obsah Listů 5/2019
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.