Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     Předplatné



Jste zde: Listy > Archiv > 2019 > Číslo 6 > Eva Stanovská: Fotografie musí nutit k přemýšlení

Eva Stanovská

Fotografie musí nutit k přemýšlení

Jak jste se dostala k fotografování – bavila vás výtvarná stránka věcí od malička?

K fotografování jsem asi mírně tíhla již od mala. Táta fotografoval rád a čas od času se koupelna proměnila v laboratoř, která lákavě voněla. Bavilo mě pozorovat, jak se rodí obrázky. Výtvarné techniky mě bavily od mala. Nebyla jsem ovšem na kreslení a malování dostatečně zručná. Fotoaparát se pak stal dobrým pomocníkem. Plně jsem se začala věnovat fotografii po absolvování Hradecké fotografické konzervatoře pánů Josefa Ptáčka a Ivo Gila. Ti mě naučili koukat na svět jinak, fotografickým okem. Fotografie není jen ostrý otisk skutečnosti. Musí nutit člověka k přemýšlení a poskytovat vizuální zážitek.

Je fotografování vaše živobytí, nebo koníček?

Fotografování je mým velkým koníčkem. Jsem technicky zaměřená, celý život se pohybuji v oblasti IT, což je příjemný základ pro dnešní tvorbu spojenou s fotografií. Temnou komoru vystřídaly grafické editory umožňující kouzlit s nafotografovaným „polotovarem“.

Každý z vašich snímků sděluje nějaký příběh – a je na divákovi, jak si ho rozvine...

Ráda bych se na svět dívala neotřelým okem. Je to těžké a navíc už bylo skoro vše vyfotografováno. Vždy se snažím, aby na fotografii bylo několik „plánů“, které se propojí do minipříběhu. Věci na obraze by spolu měly komunikovat a mít k sobě nějaký vztah. Obrázek by měl naznačovat a v divákovi podpořit fantazii a touhu domýšlet.

Co nejraději fotografujete?

Dávám přednost fotografiím, na kterých se objevuje člověk. Ať už v hlavní roli nebo jen jako doplněk. Krajinu mám ráda. Ovšem nafotografovat ji opravdu dobře, aby člověk nevyprodukoval jen „kalendářovku“, je mnohem těžší. Především musí spolupracovat počasí, světlo a obloha. Dnes mě více zajímá město. Rozmanité, pulsující, plné lidí a zajímavé architektury. Baví mě moderní skleněné domy, dopravní prostředky, nádraží, metra, cestující. Hodně a ráda cestuji, a co se týče destinací, s nadsázkou řečeno beru vše. Od Pardubic, v jejichž blízkosti žiji, až po vzdálená města jiných kontinentů. S fotografickými kolegy vyrážíme často do českých měst. Posledním oblíbeným hitem je například Ostravsko nebo Kladno se syrovostí a zároveň malebností průmyslových objektů. Ze vzdálených míst na mě asi nejvíce zapůsobily New York a Singapur.

Je pro fotografa důležité být členem nějakého profesního sdružení?

Člověk má přirozenou touhu se družit, zejména s lidmi společného zájmu. V tomto případě s fotografy. Jsem členkou dvou pardubických fotoklubů, je to mé nejbližší zázemí. Je dobré sdílet s ostatními nápady, názory, konzultovat svá dílka nebo se o fotografii prostě jen nezávazně bavit. V Hradci Králové existuje Impuls, jenž sdružuje východočeské fotografy. Scházejí se na soutěžích, výstavách, workshopech, víkendových výpravách. Představují si své práce, kultivují svůj přístup k fotografii. Fotografie do šuplíku nepatří a dál se člověk posunuje jen kritickými slovy či pochvalou.

-jej-

 

Eva Stanovská

Eva Stanovská

Eva Stanovská

Eva Stanovská

Eva Stanovská

Eva Stanovská (1953) absolvovala Hradeckou fotografickou konzervatoř. Pracovala jako IT specialistka. Nyní se věnuje přípravě publikací. Vystavovala např. v Chlumci, Hradci Králové, na fotofestivalu v Blatné, na Salonu východočeských fotografů v Kostelci n. O., na zámku v Nasavrkách. Více na www.stanovska.cz.

Obsah Listů 6/2019
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová: >
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

František Novotný:
Z Koryčan na konec světa a zpět přes tři oceány

Jan Novotný:
Jednou za život

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

A. J. Liehm

Jan Novotný

Ladislav Šenkyřík

Tomáš Tichák

Alena Zemančíková

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.



Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.