Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2019 > Číslo 6 > Antonín Rašek: Na čem si mohou pražští Piráti zlomit vaz

Antonín Rašek

Na čem si mohou pražští Piráti zlomit vaz

Když člověk dlouhodobě sledoval, co se děje kolem pražské radnice, nemohl se zbavit pocitu, jako by se stále jednalo s výjimkou dohody s Pekingem jen o jakési autonomní ministerstvo stavebnictví hlavního města. V médiích, a předpokládám i v radničních orgánech, se neustále vedla i vede řeč o výstavbě, o novém sídle vlády, vnitřním Pražském okruhu, mostech, tunelech, tramvajových linkách, nové trase metra a zejména o zaostalé bytové výstavbě. Přitom se dalo očekávat, že ve městě vedeném Pirátskou stranou se častěji bude mluvit i o digitalizaci nebo sítích G5. Zvláště když jim vedoucí představitelé koaličních partnerů vytvořili ideální podmínky pro vládnutí – dali jim prostě vale. Jeden usoudil, že lépe je být vládcem v jedné čtvrti než podvládcem v metropoli. Druhý dal přednost jistému členství v Evropském parlamentu.

To neznamená, že by se měla podceňovat výstavba v Praze, zvláště bytová. Piráty volí především mladí, v hlavním městě výrazněji. A ti, kdo chtějí zakládat rodiny, jsou přesvědčeni, že Pirátům úřadujícím na radnici se konečně podaří bytovou výstavbu zlepšit, nejen pokud jde o počet nových bytů, ale zvláště o byty dostupné. Předcházející vedení v tom zklamala. Za toho posledního se ceny nových bytů zdvojnásobily. Dát sto tisíc za čtvereční metr bytové plochy nebo i víc si může dovolit jen hrstka mladých s exkluzivním zaměstnáním či dobře situovanou rodinou. Za takové situace by v budoucnosti mohli k reprodukci populace přispívat jen cizinci. Je to jistě i věcí vlády, kterou za bytovou politiku kritizuje Česká národní banka. I když ta by si měla sama sáhnout do svědomí, jak pomáhá mladým k získání dostupných hypoték a tlačí na územní a stavební regulaci. Přibývat bytů by mělo především v zastavěných oblastech, aby se Praha nerozšiřovala do okolní přírody. To nijak nesnižuje primární odpovědnost města. Nepodaří-li se pražským Pirátům situaci v této oblasti radikálně změnit, mohou na to pod vedením primátora Zdeňka Hřiba i u svých mladých voličů parádně „dojet“.

Antonín Rašek

Obsah Listů 6/2019
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová: >
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

František Novotný:
Z Koryčan na konec světa a zpět přes tři oceány

Jan Novotný:
Jednou za život

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

A. J. Liehm

Jan Novotný

Ladislav Šenkyřík

Tomáš Tichák

Alena Zemančíková

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.