Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2020 > Číslo 1 > Hynek Skořepa: Lichváři a Vánoce

Hynek Skořepa

Lichváři a Vánoce

Před Vánocemi jako obvykle nebankovní společnosti, vydělávající na půjčování peněz, zavětřily svoji příležitost. Určitě by se jim to nelíbilo, ale dovolím si jejich počínání označit za lichvářské či lichvě se velmi blížící. Tak třeba mi do schránky přišel lístek s označením Certifikát na flexibilní půjčku, která vám po prvním roce splácení vrátí 1 zaplacených úroků zpět. Jednalo se o reklamní sdělení jisté společnosti, která mi nabízela sjednání půjčky přes internet či pouhým zavoláním na bezplatnou nonstop linku. A navíc prý díky revolvingovému úvěru mohu splácet každý měsíc víc nebo míň, stačí, když dodržím minimální výši splátky.

„Zajímavé“ informace byly doplněny drobným písmem: Splátky a částka, kterou celkem zaplatíte, jsou matematicky zaokrouhleny. Zřejmě tak, aby na nich ona nebankovní společnost ještě něco trhla. Byl tam uveden jakýsi příklad čerpání a splácení, neopomněli však dodat, že každý úvěr posuzují individuálně a může se od prezentovaného lišit. Tedy i když budu postupovat přesně podle uvedeného příkladu, nevím, co mne vlastně čeká! Navíc uvedené hodnoty platí jen za předpokladu čerpání celé výše úvěru okamžitě, bezhotovostně, v plné výši, při výše uvedené úrokové sazbě, při poskytnutí revolvingového úvěru na období jednoho roku…

Nejsem příliš zběhlý v podobných úvěrových záležitostech, ale z uvedeného je zřejmé, že jde o produkt velmi zrádný. Např. při výši půjčky 120 000 Kč je sice určena minimální výše splátky 2028 Kč měsíčně, abyste ovšem dodrželi zmíněnou drobným písmem psanou poznámku, musíte každý měsíc splatit více než 10 000 Kč.

Podstatu revolvingového úvěru jsem si musel nastudovat. Vyznačuje se opakujícím se čerpáním, a to vždy po doplacení celého úvěru, případně po doplacení jeho předem stanovené části (aha, je to jako revolver, který vystřelí víc ran za sebou). K obnovování úvěru dochází automaticky na základě smlouvy. Právě díky tomuto automatickému čerpání se jedná o vysoce rizikový produkt. Dlužník často přestane po doplacení úvěru splácet v domnění, že úvěr již splatil. Ale chyba lávky. Mezitím už načerpal další. Nově přidělený úvěr nelze odmítnout, smlouvu je potřeba v určitém termínu vypovědět, aby nedošlo k revolvingu.

Vraťme se ale k „certifikátu“, který jsem obdržel. V jiném příkladu je na lístku nenápadně uvedeno, že když si půjčíte 100 000 Kč, činí roční úroková sazba 13,88 % a RPSN (veškeré celkové náklady splácení) činí 14,8 %! Někdo prostě inkasuje téměř 15% zisk skoro za nic. Tedy pardon, musí vložit své peníze, živit správce webových stránek a několik střídajících se telefonistek na nonstop lince.

Když já jako pracující uložím peníze do banky, dostanu k dispozici běžný účet s nulovým úročením a spořicí účet s úrokem 0,2 %. Nabídnou mi sice i vyšší úročení spořicího účtu, ale jen v případě, že se upíšu ještě k investicím. U nich však na rozdíl od běžného a spořicího účtu není vklad pojištěn, tudíž nemám jistotu, že dostanu zpět aspoň to, co jsem uložil. A inflace se v současnosti pohybuje kolem 2,5 %. Zatraceně, chce-li někdo zbohatnout, nemůže se živit prací, nýbrž spekulací! A to nemluvím o problematice exekucí, o které se bojuje v parlamentu. Nejdřív musíme z něčeho žít, teprve to, co nám zbude, můžeme ukládat. Značnému množství našich spoluobčanů, žijících od výplaty k výplatě, nezbude vůbec nic. A ceny rezidenčních nemovitostí vrostly podle ČNB v loňském roce průměrně 8 %, letošní nárůst se očekává kolem 5 %. Kdo nemá vlastní bydlení nebo výrazně nadprůměrný příjem, je ztracen, většinu platu vydá za nájem. A rentiéři, kteří nakoupili bytů několik, když byly ještě levné, mají o živobytí postaráno.

Tvrzení o nedostatečné finanční gramotnosti naší populace jsou sice nejspíš do značné míry pravdivá, ze státu ani z občany volených zákonodárců to však nesnímá odpovědnost. Počet vysokoškolsky vzdělaných lidí sice výrazně roste, mnozí dnešní bakaláři by však podle mé kantorské zkušenosti ještě před takovými dvaceti lety neuspěli u maturity na gymnáziu. Pořád je a vždy bude dost lidí, kteří se dají „opít rohlíkem“, a třeba za to ani tak úplně nemohou. Je chybou celé společnosti, že umožňujeme lichvářům přijít k penězům tak snadno.

Hynek Skořepa, Boskovice

Obsah Listů 1/2020
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.