Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2020 > Číslo 1 > Petr Kolman: Na svobodu slova jeden metr

Petr Kolman

Na svobodu slova jeden metr

Jakožto pro liberálního publicistu a právníka je pro mne svoboda slova jednou z největších hodnot. Proto jsem přivítal aktuální rozhodnutí Krajského soudu v Brně, který potvrdil rozsudek městského soudu v Brně ve věci kontroverzních divadelních her. V pomyslné justiční hitparádě se určitě jednalo o jeden z TOP 5 rozsudků roku 2019.

Připomeňme, že pan kardinál Dominik Duka neuspěl se svou žalobou na brněnské divadelníky kvůli představením uvedeným na festivalu Divadelní svět Brno, konaném vloni. Brněnská divadla se tak nemusejí za uvedení oněch představení nikomu omlouvat. Nejvíce rozhořčení vyvolala scéna, kde Ježíš páchá sexuální násilí na muslimce. Prostě ji znásilňuje! Soud řekl jasně, že víra a tolerance věřících by měly být v demokratické společnosti natolik pevné, aby to unesly.

Ano, je to velký den pro svobodu slova, avšak nutno v souladu se zásadou legitimního očekávání upozornit, že by společnost nyní měla uplatňovat svobodu slova na „test pevnosti víry“ nejen křesťanů, ale i na další entity. V rámci předvídatelnosti práva možno snad očekávat, že bude ze strany naší justice tolerantněji nahlíženo i na (nejen) umělce, ale i další osoby, které budou satiricky reagovat na jiné skupiny obyvatelstva. I na ty, již nyní požívají do jisté míry zvýšené ochrany díky post-moderním trendům. Nemožno přece měřit dvojím metrem. Ale pozor, nemusí se jednat jen o národnostní či náboženské skupiny. V poslední době se stalo módou útočit na muže-umělce, a to v roušce přepjaté ochrany proti tzv. sexismu. Ukázkovým příkladem z poslední doby je útok filmového a televizního kritika Kamila Fily vůči Markovi Ebenovi vystupujícímu na veřejnoprávní televizi. Kritik Fila mu například ostře vyčetl výroky v souteži Star Dance. Uveďme příklad, co Filovi vadí: Natááálie Otáááhalová... a pak jsem ji spatřil a potěšilo mě to, protože ona tak i vypadá.Ona je celá taková natažená... Já nevím, co by to mělo bejt, samozřejmě, že je to poklona! Kdyby se to srazilo, tak to bude Božena Buchtová, nebo něco takovýho.“ – Z toho recenzent Fila dovozuje, že prý je pan Eben sexista.

V nadsázce sečteno: pokud naše demokracie unese Ježíše znásilňujícího muslimku, což je dle našich soudů v pořádku, nevidím důvod, proč by středoevropská liberální společnost neměla unést „Válečkův“ vtip: Pavel je opravdovou rtutí v teploměru, která stále stoupá! No jasně, že stoupá, když si ten teploměr dá do podpaží něco tak žhavého, jako je Alice Stodůlková. A to všem moralizujícím kritikům navzdory.

Petr Kolman, Brno

Obsah Listů 1/2020
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.