Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2020 > Číslo 1 > Jaroslav Bican: Bez kravat a s kontroverzí?

Jaroslav Bican

Bez kravat a s kontroverzí?

Doba se mění a spolu s ní i politika. Ta česká sice některé trendy následuje o něco pomaleji, i u nás ale vídáme politiky překonávající naši zahlcenost informacemi a ze všech stran vynucovanou pozorností ještě agresivnějšími a více šokujícími metodami.

Lednový kongres ODS ukázal jeden směr, kterým se posouvá naše politická scéna. Na 1. a následně i řadového místopředsedu kandidoval starosta městské části Praha-Řeporyje a někdejší bulvární novinář a šéfredaktor Pavel Novotný.

Zvolen sice nebyl – v prvním případě získal 60 hlasů z 500, v druhém pak o čtyřicet více, přesto jeho projev, ve kterém své spolustraníky vůbec nešetřil, zaujal a mluvilo se o něm více než o projevech jiných politiků na kongresu.

Novotný už teď patří k nejznámějším politikům ODS, jeho hvězda bude zřejmě dále stoupat a dost možná je jen otázka času, kdy se do vedení Občanské demokratické strany skutečně probojuje. Kdoví zda se jednoho dne nestane i jejím předsedou.

Jedna věc je, jaká budoucnost čeká ODS – to teď můžeme nechat stranou. Druhá věc je, nakolik se zde ukazuje, co to v dnešní době znamená být úspěšný v politice a co je nejjednodušší cesta, jak si tento úspěch zajistit.

Novotného úspěch se v tuto chvíli vyznačuje tím, že jeho a Řeporyje zná každý – dá se říct, že se mu podařilo udělat z nich městskou část s mezinárodním přesahem. Nejde ovšem jen o známost, nýbrž o jistou rozhodnost, svéhlavost a ochotu hledat neotřelá řešení a vyřešit vše, co je potřeba. Právě tahle kombinace může starostu Řeporyjí přivést k dalším významným politickým postům a zajistit mu přízeň voličů i v budoucích volbách.

Když jsem na sociálních sítích na tohle téma debatoval s jedním svým známým, napsal mi, jako by si o mně myslel, že jsem totálně zaspal a jsem duchem někde hluboko v minulém století: „Probuď se... lidi už dávno nezajímají seriózní politici v kvádru. Doba se mění. Naopak nahoru jdou politici baviči bez kravat a s kontroverzí. Všude po světě.“

Má pravdu, politici typu Novotného jsou na vzestupu a všem ostatním slouží jako příklad toho, jakým směrem se vydat a co funguje. Politické strany a jednotliví politici jsou tak pod tlakem, aby se těmto trendům přizpůsobili a napodobili je. Jaké to s sebou ale nese důsledky a co si s tím počít?

Je dost dobře možné, že návrat zpátky již není možný a že doba se opravdu změnila a seriózní politici v kvádru už nikoho zajímat nebudou a politici baviči bez kravat a s kontroverzí budou dominovat. Není tedy jiná možnost než tento stav akceptovat a pokud možno se na něj adaptovat a smířit se s tím, že forma totálně zvítězila nad obsahem?

Odpověď je složitější. Trend bavičů a bulvárních prvků, které se do politiky vkrádají, je očividný. Stejně tak ale platí, že i sebelepší komik musí nabídnout alespoň nějaký obsah a výsledky, jinak by ho voliči brzy vypoklonkovali – nebo se tak aspoň musí tvářit, vsadit na sílu politického marketingu a vytvořit si takový obraz navenek. Což se dělá lépe, když to není čirá lež, nýbrž minimálně zčásti pravda.

Ten, kdo bude mít propracovaný program a dostatek obsahu, přitom však nebude vytvářet show, divadlo a kabaret, sice dost možná bude v nevýhodě a v mnoha ohledech to bude mít těžší, pravděpodobně to ale odnese dříve ve vlastní straně než u voličů a jeho partaj se ho zbaví ještě předtím, než se jeho přístup plně zúročí a přinese kýžené výsledky. On by je nakonec přinesl, ovšem trvalo by to o něco déle.

Zároveň popisovaná změna nepřišla zničehonic a odehrává se už delší čas (koneckonců i Miloš Zeman jako lídr opozice a následně premiér měl v sobě velký kus baviče). V posledních letech se však tento trend stupňuje.

Může se stát, že dostoupí jistého vrcholu a posléze trochu opadne, těžko však ten rys soudobé politiky zmizí docela. Lidé mají příliš málo času, všechno se v jejich životě odehrává strašně rychle, a proto i politiku chtějí zažívat v instantní, zábavné a šok budící podobě. Respektive, aby k nim v té záplavě informací a sdělení vůbec pronikla, musí mít formu třeskuté zábavy a bulváru, jinak ji nejsou schopni postřehnout, zaregistrovat a brát v potaz.

V žádném případě to není problém občanů a jejich povrchnosti či toho, že by se chtěli pouze bavit a vstřebávat jen skandální výstřednosti. Je to problém strukturální, který vychází z povahy světa a prostředí, v němž žijeme. Jeho řešení je proto tak těžké a nesnadné, protože v posledku vyžaduje právě proměnu toho, co nás obklopuje a co námi všemi vlastně proniká.

I když se stále více hovoří o všudypřítomné zahlcenosti a přesycenosti informacemi a neustálými ataky na naši pozornost, nic z toho zásadněji neopadá a mnoho k lepšímu se nemění. Vystoupit z té záplavy a překotnosti není snadné, takže většina lidí si vystačí s tím, že útoky na své vnímání do určité míry filtruje a snaží se k sobě toho pustit co nejméně.

Výsledkem je, že se k nim dostane to nejagresivnější, nejvíce drzé a bulvární, vyvolávající co největší skandál. Jde tím pádem o to, co popisujeme a co se následně projevuje politiky, jako jsou Donald Trump, Boris Johnson anebo Pavel Novotný.

Největší odpovědnost tak leží na jednotlivých politických stranách a jejich členech, nakolik této tendenci podléhají a s jakou trpělivostí provázejí svá stranická vedení, která bulvarizaci třeba nejdou úplně na ruku, i když to zpomaluje růst volebních preferencí.

Jaroslav Bican (1987) je politolog, komentátor.

Obsah Listů 1/2020
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.