Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2020 > Číslo 1 > Veronika Opletalová: Foyer myšlení a pavilon smyslů

Album

Veronika Opletalová

Foyer myšlení a pavilon smyslů

Llaura I. Sünner: „Im Foyer des Denkens“. Stříbrné objekty na vlasci, voda. 2004. Foto archiv autorky.

Motor – deníky – šperky – voda. To vše propojuje instalace německé sochařky a zlatnice Llaury Sünnerové, která se na několik měsíců stala součástí Daimlerova kruhu, pracovního uskupení čtyř německých umělců, kteří se inspirovali náčrtky Gottlieba Daimlera. Svá díla vystavili v roce 2004 v galerii spolku Einstellungsraum v Hamburku. Tehdy se připomínalo 170 let od Daimlerova narození, letos v březnu uběhne 120 let od jeho úmrtí. Konkrétně se hamburský Daimler-Kreis opíral o vynálezcovy deníky z let 1881–1897, které obsahují řadu skic různých součástek s popisem i bez něj. Pro zájemce o vývoj motoru informativní, pro umělce inspirativní. Sünnerová, která má zlatnické zkušenosti, kresby převedla do 3D po svém: pracovala s nimi, jako by to byly návrhy šperků; stříbro občas doplnila drahými kameny. 41 stříbrných skic jakožto preciosa et artificialia visí na vlasci, nad nimi trychtýř, skrze nějž prokapává voda a jako tok myšlení protéká přes lineárně řazené objekty-myšlenky: myšlenky totiž jsou preciosa et artificialia.

Autorka v současnosti připravuje podobnou instalaci, tentokrát pro výstavu německého spolku Haus der Zeichen, který si klade za cíl přiblížit sémiotiku a znakové systémy různých kultur širší veřejnosti. Sünnerová tentokrát hodlá vytvořit obecnější „předsíň myšlení pomocí znaků“, tematizující stěžejní znaky naší kultury – opět prizmatem šperkaře. Za tímto předsálím by se měl nacházet Pavilon smyslů, na němž se budou podílet další hamburští umělci: 5–6 místností věnovaných jednotlivým smyslům, jejichž obsah chce skrze překvapení či znejistění diváka/posluchače/ochutnavače atd. na konkrétní smysl poukázat. Smyslem Pavilonu smyslů je především tříbit smysly a posílit vědomé vnímání, schopnost zaměřit pozornost a nenechat se jen strhnout přehršlí vjemů a znaků.

Veronika Opletalová

Obsah Listů 1/2020
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.