Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2020 > Číslo 1 > Antonín Rašek: Pomoc, nebo ohrožení?

Antonín Rašek

Pomoc, nebo ohrožení?

Médii proběhla zpráva, že u nás pracuje 3200 lékařů, kteří přišli ze zahraničí. Nejvíc ze Slovenska a z Ukrajiny. U Slováků nám to stále nepřipadne jako něco zvláštního. Jak se na to ale dívat u Ukrajinců v situaci, kdy neúspěšného prezidenta Petra Porošenka nahradil v Evropě neznámý herec Volodymyr Zelenskyj? Když se v souvislosti s příchodem ukrajinských pracovníků k nám začneme zamýšlet nad tím, do čeho nový ukrajinský prezident jde, v jednom komentáři narazíte na neuvěřitelný údaj, že počet obyvatel Ukrajiny klesl na dvaatřicet milionů. Zrovna v době, kdy chceme, aby k nám odtud přišel dvojnásobný počet pracovníků, i když je jich v ČR přinejmenším 131 tisíc.

Agentura Reuters uvádí, že podle internetové stránky Státního statistického úřadu Ukrajiny počet obyvatel v zemi v roce 2018 klesl o 208,8 tisíc lidí. Znamená to, že země se skutečně dále vylidňuje. Populace Ukrajiny k 1. prosinci 2018 činila 42,177 milionu lidí. Je to způsobeno vyšší úmrtností než porodností. Velkou úlohu však hraje migrační saldo. Mám-li věřit tomuto údaji, narazili jsme předtím na fake. Kde vznikl? Na začátku prosince 2017 poslanec Parlamentu Ukrajiny a bývalý ministr práce a sociální politiky v ukrajinské televizi ZIK prohlásil: „Navenek vypadá Ukrajina jako úspěšný stát. Podle statistik dnes počet obyvatel na Ukrajině činí 42,3 milionů lidí... Podle výpočtů, které jsme provedli společně s odborníky a Demografickým ústavem Ukrajinské akademie věd, je dnes optimistickým ukazatelem číslo 32 milionů lidí.“

Vyznejte se v tom. Podle něho opustilo Ukrajinu od roku 2014 kvůli práci a stabilnějšímu životu asi 5 milionů lidí v produktivním věku. Spolehněme se proto spíše na oficiální informace. Státní služba statistiky Ukrajiny zveřejnila údaje o demografické situaci v zemi: za postsovětské čtvrtstoletí se snížil počet obyvatel o 9,5 milionu osob z někdejší 51 miliónu. Podílí se na tom i ztráta Krymu.

Ze země odešli Porošenkovi američtí poradci. Zelenskyj s nimi nepočítal. Kdybychom mu měli poradit, on to ale jistě ví, tak největší bohatství je v lidech a první, co by měl udělat, je zastavit jejich další odchody. A ti, kdo zde získali cenné zkušenosti, měli by se vrátit. I když vždy budeme pro volný pohyb pracovních sil, je otázkou, jestli je to dobré pro zemi, která je v takové situaci jako Ukrajina. Počet Ukrajinců ochotných odjet za prací do ciziny již klesá. I díky lepšící se situaci země, růstu ekonomiky a mezd. V zahraničí pracují asi dva miliony Ukrajinců.

Evropská unie by měla Kyjevu pomáhat. Slíbila mu před Majdanem naději, kterou nemohla splnit. Aby se k pomoci, jak varují někteří experti, paradoxně jako v Sýrii, nepřihlásilo Rusko. Už to naznačuje dohodami kolem transportu ropy. Na druhé straně vybudovala železniční spojení s Krymem, čímž dal Putin najevo, že současné řešení je pro něho konečné. Navíc se Zelenskyj dost nezaviněně dostal do Trumpových problémů před dalším americkými prezidentskými volbami.

Antonín Rašek

Obsah Listů 1/2020
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.