Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2020 > Číslo 2 > Petr Kolman: Nouzový stav výzvou a šancí?

Petr Kolman

Nouzový stav výzvou a šancí?

Naše vlast˝, a vlastně celá planeta, se ocitla v mimořádné situaci. Obrovské poděkování si nyní zaslouží zdravotníci, lékaři, sestry, hygienici, epidemiologové, policisté, vojáci, hasiči, řidiči MHD, starostové a radní, pracovníci sociálních služeb, ale i dobrovolníci šijící a distribuující roušky a další potřebné věci. Na spoustu dalších potřebných profesí jsem asi zapomněl, za což se omlouvám. Nicméně přicházím s novým námětem do diskuse: výraznou celospolečenskou pomocí, mimo nošení roušek, by byla výzva na platby všech závazků, poplatků a daní, co nejdříve a v plné výši. Tedy pakliže to jen krapet jde, ať všechny fyzické i právnické osoby, které to s republikou, demokracií a odpovědností myslí opravdu vážně, podají co nejdříve daňová přiznání, uhradí faktury a daně, ale zaplatí i za komunální odpad či za svého psa. Anebo vrátí sousedovi půjčených osm tisíc korun, byť je to třeba „debil a slávista“.

Dále pak nepodporujme šedou ekonomiku, ale důsledně najímejme řemeslníky platící řádně daně z odvedené práce, tj. takzvaně „s papírem, ne bez papíru.“

Je sice hezké, když pan Novák jeden den na sociálních sítích děkuje lékařům a sestrám, a píše že by si zasloužili dvojnásobné platy a o tři dny později vyzývá, že by měly být odpuštěny daně a zdravotní pojištění. I žáka šesté třídy napadne, že pokud stát (resp. zdravotní pojišťovny, na které tuto agendu stát zákonem delegoval) nevybere skoro nic na zdravotním pojištění, tak se platy sester a doktorů jaksi nemají z čeho zaplatit nebo dokonce zvýšit. Nelze být obutá a neobutá zároveň, nejsme holt v pohádce.

Teď slyším některé čtenáře – musel jsem zavřít hospodu, obchod nebo kadeřnictví, z čeho to mám jako platit, vy chytráci? Výzva se z logiky věci přirozeně týká jen těch, kteří mohou plnit. Placení závazků by se mělo v čase krize stát, jak říkají mladí lidé, cool.

Na toho, kdo se bude chlubit jak „očůral stát“, např. na zdravotním či sociálním pojištění, by se rozumná část měla dívat obdobně jako na toho, kdo se chlubí, že nenosí roušku, porušuje karanténu či jezdí lyžovat do Itálie po tom, co bylo vyhlášeno, že to tam je zavirované. Ergo kladívko, nouzový stav může být šancí k zlepšení vztahů nejen mezi námi lidmi navzájem, ale i vůči našemu státu. Nebo se pletu? Bude líp?

JUDr. Petr Kolman, Brno

Obsah Listů 2/2020
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.