Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2020 > Číslo 2 > Za Erazimem Kohákem

Za Erazimem Kohákem

Osud chtěl, abychom připomněli v Listech 1/2020 Erazima Koháka coby evangelického myslitele nejstarší generace v krátké vzpomínce na Petra Pokorného, a v čísle aktuálním museli zaznamenat jeho očekávaný odchod v sobotu 8. února. Erazim Kohák byl dlouholetým členem redakční rady našeho časopisu a vždy ochotným, srdečným průvodcem a učitelem řady lidí z našeho okruhu. Srdečnost, otevřenost a k přemýšlení popichující plaménky v očích si budeme pamatovat ze setkání náhodných i těch plánovaných. Jako znamení na ruce budeme nosit připomínku, že vystupovat zřetelně a kriticky i tam, kde by se snad zdálo, že se to nehodí, je povinnou součástí veřejného angažmá a jeho odkazem.

Posledního rozloučení se Erazimu Kohákovi dostalo odpoledne v neděli 16. února 2020 v zaplněném evangelickém klimentském kostele v Praze. Zúčastnili se jak lidé z prostředí sociální demokracie, mezi členy jejíhož exilového vedení Erazim Kohák patřil, mj. Jiří Dienstbier, Alena Gajdůšková, Michal Šmarda nebo Vladimír Špidla, z prostředí disentu, mj. Anna Šabatová a Jiřina Šiklová, akademického a ekologického prostředí, tak i z okruhu našeho časopisu. Za prostředí akademické vystoupil ředitel Ústavu filosofie a religionistiky pražské Filozofické fakulty docent Jakub Čapek. Připomněl kromě jiného, že Kohák „měl vždy nedůvěru vůči takové filozofii, která by se omezila na akademickou sféru, byl veřejným aktérem, nepřehlédnutelnou postavou ekologického hnutí, přesvědčeným sociálním demokratem, kritikem spotřební společnosti“.

Křesťanské, akademicko-filozofické i exulantské zázemí s Erazimem Kohákem sdílel další z řečníků, teolog a taktéž člen redakční rady našeho časopisu, profesor Karel Skalický. Jeho projev vám přinášíme. Otiskujeme také vzpomínku Jany Stárkové z Vídně, která se vrací zejména k exilovému období Kohákova života, a výňatek z jeho textu k tématu z roku 1993.

-red-

Obsah Listů 2/2020
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.