Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2020 > Číslo 3 > Jiří Němec: Potřebujeme schopné starosty

Jiří Němec

Potřebujeme schopné starosty

Pandemie koronaviru Covid-19 v ČR ukázala kromě jiného i to lepší ve většině z nás. Ať si říká kdo chce, co chce, vláda dělala a dělá, co může, a že se to vždycky na 100 % hned nepovede, je normální, nikdo v Evropě ani na světě nebyl připraven na takový rozsah nákazy. Zároveň se však také ukazuje, že být politikem je práce na plný pracovní úvazek a v každé době a že cílem všech politiků a politických stran a hnutí jsou vždy ty příští volby a úspěch v nich. Vládní strany to mají objektivně jednodušší, jejich ministři mají příslušnou kompetenci a zodpovědnost a mohou věcně řešit, jak se s nákazou koronaviru co nejdřív a co nejlépe vypořádat. Díky tomuto svému postavení jsou, a právem, často v televizi a o jejich rozhodnutích píší všechny noviny. Nepochybuji, že to dělají především kvůli nám a pro nás, pro občany této země. Ale i oni v rámci svého úsilí, které jim opravdu nezávidím, v koutku duše a aspoň občas, třeba když „spí, anebo sní“, myslí na to, jak ta jejich činnost vypadá i z hlediska politické reklamy. Nic proti tomu, když to není až příliš okaté.

Opoziční politici jsou však na tom o poznání hůř. Opozice je obecně vzato vždy především od toho, aby kritizovala jakékoliv kroky současné vlády. Tím se nejen zviditelňuje, ale předkládáním vlastních návrhů řešení získává body do dalších voleb. Ale platí toto všechno i v době koronavirové krize a vyhlášeného nouzového stavu? Nemyslím si, že všeználkovský postoj některých našich opozičních politiků, jak by to oni dělali jinak a samozřejmě lépe, jim pomůže získat politické body, o které tady, možná bohužel, ale také jde. Prostě že se na té nejvyšší úrovni hraje i v dnešní době politická hra, je jasné.

O to více vyniká a odlišuje se práce politiků na úrovni krajské a místní. Tady si nikdo nehraje na svém politickém písečku, všichni dělají „jen“ to, co je prostě zapotřebí. Starostové jsou od slova „starati se“ a tak se skutečně starají o fungování svojí obce, o zajištění základních funkcí potřebných pro obyvatele, počínaje výrobou a distribucí roušek a konče třeba starostí o starší spoluobčany. A je úplně jedno, jestli ten či onen starosta byl zvolen za stranu pravicovou či levicovou nebo třeba za nezávislé místní sdružení. To samé platí i na krajské úrovni. Ani tady se na koalici a opozici nehraje. Hejtmani plní svoje povinnosti v rámci krizového režimu, koordinují potřebné činnosti v rámci kraje a na velkou politiku si tady nikdo ani nevzpomene. A přitom by možná i mohl, krajské volby jsou na řadě první, zřejmě už první říjnový víkend. Ona se totiž politika dá dělat i jinak, a to je dobře a podle mě to i voliči nakonec ve volbách ocení. Nejen pokud jde o současné hejtmany, ale i o ty politiky, kteří jim pomáhají.

Občané, vláda, hejtmani, starostové, dělali a dělají, co mohou a o čem jsou přesvědčeni, že je to nejlepší pro zvládnutí pandemie. Stát a samospráva v krizové situaci fungují, koneckonců také proto svůj stát a samosprávy máme. Nyní se mi dostal do rukou „pamflet“, který pod heslem „Nyní přišla chvíle – slabý stát, silný občan“ vlastně neguje všechno, co stát a samosprávy v současnosti v době koronavirové krize dělají a nabízejí, jak jinak, jednoduchá a populistická, a proto i nebezpečná řešení. Je to přesně naopak: zrovna teď potřebuje silný stát a schopné a aktivní starosty a hejtmany.

JUDr. Jiří Němec, Liberec

Obsah Listů 3/2020
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.