Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2020 > Číslo 3 > Antonín Rašek: Diagnóza: symptomy nedospělosti

Antonín Rašek

Diagnóza: symptomy nedospělosti

Koronavirová karanténa zjevně poškodila tištěná média. Objektivně už proto, že si pro ně zejména starší lidé nemohli dojít. A ti se jich nejen z konzervatismu drží. O to víc se sledovaly televize a rozhlas. Redaktoři v nich to neměli a nemají zrovna nejjednodušší. Už proto, že produkce nových pořadů je omezená. A tak se muselo sahat i do archivů. Někdy šťastně, jindy méně. Ale je lepší se netrefit, než některé filmy, hry nebo mluvené texty za sebou několikrát do omrzení opakovat, včetně těch aktuálních.

Absolutorium si média zaslouží zejména za informace o pandemii. Jestli jim někdo něco vytýkal, tak jednotlivci na sociálních sítích, zda ještě víc negativními informacemi nekomplikují situaci, která už krizová je. Kritika se nevyhnula ani veřejnoprávním médiím, u kterých některým posluchačům a divákům vadí, že prý mohou předem předvídat, jak se který z redaktorů postaví k určitému tématu či v rozhovoru zachová ke konkrétnímu politikovi či expertovi, bude s ním mluvit vlídně, korektně nebo ho potápět. To vede ke krajním soudům, mají-li tato média nějakou politiku, koncepci či strategii, komu vlastně patří, zda ne jen těm, kdo v nich zrovna pracují.

V centru kritické pozornosti se totiž ocitla i praxe, když asi mimo virus nebylo zrovna kam sáhnout, využít vzhledem k 75. výročí konce druhé světové války i pomalu hasnoucí mediální evergreeny, jako jsou maršál Koněv a vlasovci, rozšířené o témata s nimi aktuálně spojená, jako byl přicestovalý ruský agent s ricinem a následná policejní ochrana některých politiků. Ne snad že by se těmto informacím měla média při hledání přitažlivých témat vyhýbat, ale pro sociální sítě to asi není dostatečně přesvědčivé. Jinak se to jako v případě ruského agenta setkává s ironickými poznámkami i bezpečnostních expertů, a sice že tato informace vůbec unikla, a bylo proto nutné podat trestní oznámení proti neznámému pachateli. Hodně lidem to vadí, ale na druhé straně by nebylo dobré některé historické události tabuizovat, jakkoli mohly mít jen podružnou roli.

V demokracii musí mít politici i na nižších stupních řízení prostor pro svá rozhodnutí, která zasahují i do vnitřní a zahraniční politiky státu. Měla by ji ale posilovat. Stejně tak pokud jde o opoziční politiky, jejichž aktivity by měly vést k vytváření opoziční alternativy. Průzkumy volebních preferencí prokazují, že se tak stále neděje. Vládnoucí strany to proto nemusí příliš znepokojovat a aktivizovat. Masaryk by takovou demokracii označil za nedospělou. Bez silné opozice stát stagnuje, pokud neupadá. J. F. Kennedy v Profilech odvahy napsal, že k jeho rozvoji přispívají nejen ti, kdo jsou u moci, ale i ti, kdo této moci oponují.

Antonín Rašek

Obsah Listů 3/2020
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.