Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2020 > Číslo 4 > Thomas Oellermann: Olga Sipplová – 100 let

Thomas Oellermann

Olga Sipplová – 100 let

Dne 19. září 1920 se ve Staré Roli, na lidnatém dělnickém předměstí lázeňských Karlových Varů narodila Olga Sipplová. Vyrůstala v sociálně demokratické rodině. Otec byl školník v místním vzdělávacím ústavu a rodina se angažovala v různých sociálně demokratických organizacích. Centrem starorolské sociální demokracie byl Lidový dům, jen pár metrů od školy. Sipplová už jako dítě chodila do tamního dělnického tělocvičného spolku. Později vstoupila k Sokolům (Falken), do sociálně demokratické dětské organizace. Odtud ji cesta zavedla do Socialistické mládeže. Po škole pracovala pro Lidový vzdělávací institut Urania v Karlových Varech. V této době se stala členkou Německé sociálně demokratické strany dělnické v Československu (DSAP).

Když byly v roce 1938 německojazyčné pohraniční oblasti Československa připojeny k třetí říši – Sipplová tehdy pracovala pro pražskou Sociální pojišťovnu –, rodina emigrovala do Velké Británie. Sipplová se k ní připojit nemohla, proto se v březnu 1939 vrátila do Staré Role. Po konci války se zapojila do organizovaného vysidlování sudetoněmeckých antifašistů z Karlových Varů. V listopadu 1946 opustila město s posledním antifašistickým transportem a přes různé uprchlické tábory se dostala do Mnichova, kde od roku 1949 pracovala pro německou sociálně demokratickou SPD. V roce 1951 podepsala zakládací listinu Seligerovy obce, společenství sudetoněmeckých sociálních demokratů. Sipplová se v SPD i v Seligerově obci angažovala za porozumění mezi Čechy a Němci. Za tuto činnost obdržela Řád Spolkové republiky Německo Za zásluhy, pamětní cenu Wenzela Jaksche a v roce 2016 od předsedy vlády Bohuslava Sobotky medaili Karla Kramáře.

Sipplová dodnes s velkým zájmem sleduje aktuální politické dění a Seligerově obci, jíž je čestnou předsedkyní, radí v jejích početných aktivitách. To, že kontakty a spolupráce mezi českými a německými sociálními demokraty jsou dnes samozřejmostí, je zásluhou právě takových osobností, jakou je Olga Sipplová, jež na tomto dialogu po desetiletí pracují.

Z němčiny přeložila Zuzana Schwarzová.

Thomas Oellermann

Obsah Listů 4/2020
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová: >
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

František Novotný:
Z Koryčan na konec světa a zpět přes tři oceány

Jan Novotný:
Jednou za život

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

A. J. Liehm

Jan Novotný

Ladislav Šenkyřík

Tomáš Tichák

Alena Zemančíková

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.