Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2020 > Číslo 5 > Antonín Rašek: Odvolat, i když pracuje ostošest?

Antonín Rašek

Odvolat, i když pracuje ostošest?

Psát o někom pozitivně, nemluvě o politikovi, se nikomu nezavděčíte, ani tomu hájenému, může to brát jako medvědí službu. I když v posledních měsících ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, jak jsme se mohli dozvědět ze sociálních sítí, jako málokdo pracoval o sto šest.

Málokdo dnes ví, jak tohle rčení vlastně vzniklo. Bylo spojeno se sázkou dvou přátel, uzavřenou v roce 1880, kde jeden se vsadil s druhým, že do svátku sv. Jana Nepomuckého získá Źpřízeň dívky, do které se zamiloval. V den, kdy jeho úporné snažení o srdce vyvolené započalo, zbývalo do 16. května, kdy se slaví Nepomuckého svátek, přesně 106 dní. A těch dnů pandemie již uplynulo více.

Přesto místopředseda ODS a europoslanec Alexandr Vondra požadoval jeho demisi, a to kvůli dění na severu Moravy. Jenže jedním z principů Evropské unie přece je subsidiarita, tj. rozhodovat o konkrétním dění na příslušném stupni, tedy kraji. Snad se Alexandr Vondra nepřipojil k těm, kdo požadují posílit postavení státu v rozhodovacích procesech. A jak už to u nás bývá, jak se do lesa volá, tak se z lesa i ozývá. Sociální sítě Vondrovi připomněly, jaké měl problémy s řízením našeho předsednictví Evropské unii. A kritizuje-li tzv. chytrou karanténu, měl by domluvit svým spolupracovníkům, kteří odmítli se do ní zapojit. Poslanec Benda dokonce vnímá roušky jako náhubky. Poté se nelze divit, že mnoho horníků se k odběrům nehrnulo, noční Stodolní ulice se bouřila a chystají se protesty a demonstrace. Podobně tomu bylo v Otázkách Václava Moravce, kde se moderátor pustil do přítomného ministra velmi ostře. Mezi dalšími z diskutujících však nenašel očekávanou podporu. Bylo mi Adama Vojtěcha líto. Připomnělo to jeden starý černošský spirituál Neuvidím v životě tak smutný představení, neuvidím tak smutnej kus. Samozřejmě, že politik na vysokém postu musí něco snést, být odolný proti útokům.

Za posledních třicet let jsem mluvil s několika politiky, kteří odmítli vysoké funkce. Jejich reakce lze shrnou lakonicky do krátké věty: chyběla jim hroší kůže. Škoda.

Antonín Rašek, Praha

Obsah Listů 5/2020
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.