Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2020 > Číslo 5 > Patrik Eichler: Nový průzkum o voličích levice

Patrik Eichler

Nový průzkum o voličích levice

Dvě potenciální cílové skupiny levicové politiky lze v českém prostředí identifikovat podle nového rozsáhlého průzkumu agentury Median pro pražskou kancelář Rosa-Luxemburg-Stiftung. Deklarativní levice tvoří podle průzkumu 32 % populace a ve větší míře jsou v ní zastoupeni lidé starší. „Tato skupina se vyznačuje jasněji levicovým pohledem na socioekonomické otázky a častěji se jedná o lidi pasivnější a méně spokojené v různých oblastech života. Častěji jsou ale spokojeni se současnou politickou situací a vládou,“ píše se v doprovodném textu k průzkumu. Postojová levice pak tvoří až 27 % společnosti. Podle výzkumníků se jedná „o skupinu s nižším věkovým průměrem, vzdělanější, aktivnější a náročnější na kvalitu různých oblastí života“. Postojoví příznivci levice „bývají vyhraněnější, ale ne všechny jejich postoje lze jasně označit za levicové. Typický je pro ně silnější vztah k ekoŹlogii“.

Podle průzkumu platí pro zastánce „postojové levice“, že by stát měl zajistit pro každého přijatelnou životní úroveň a měl by omezovat trh. Souhlasí také s tím, že firmy mají jednat eticky, muž a žena se o děti mohou postarat stejně kvalitně a měli by se oba také starat o denní chod domácnosti. Lidé z „postojové levice“ se také snaží vědomě recyklovat a jsou ochotni za ekologicky vyhovující produkty připlácet.

Deklarativní levice je pak kritičtější k NATO a EU a příznivěji hodnotí aktuální vládní koalici, vcelku negativně hodnotí vývoj po roce 1989 a nemá velkou důvěru ve vlastní možnosti ovlivňovat veřejné dění. Obává se také násilí, zločinnosti a dluhů. Bezmála dvě stě stran podrobných výsledků průzkumu snadno najdete na www.rosalux.cz.

Patrik Eichler

Obsah Listů 5/2020
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.