Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2020 > Číslo 5 > Pavel Urbášek: Paměť moderní Olomouce

Pavel Urbášek

Paměť moderní Olomouce

Milan Tichák (1933–2020) odešel z pozemského světa nečekaně ve středu 23. září. Zesnul náhle, uprostřed pilné práce nad historiografickým textem o olomouckých dějinách, doslova nad klávesnicí svého počítače. Ještě předcházející sobotu ve Velkém Týnci debatoval s Źmnohými účastníky tradičního setkání u příležitosti zdejší návštěvy TGM.

Rodák ze severomoravského Paskova záhy spojil své životní osudy s olomouckým regionem a posléze s Olomoucí. Zde vystudoval Slovanské gymnázium a dálkově zdejší filozofickou fakultu, obor dějepis-český jazyk. Očekávanou akademickou kariéru přetrhlo jeho antiokupační angažmá po srpnu 1968 a zejména nástup normalizačních pořádků; v 70. a 80. letech minulého století tak Milan Tichák pracoval jako technik oddělení propagace v olomouckém podniku Sigma. Ke své milované historii se vrátil až po sametové revoluci, a to nejprve na stránkách Hanáckých novin; v roce 1997 pak publikoval dnes již legendární monografii Vzpomínky na starou Olomouc, která odstartovala celou sérii veřejností tolik oblíbených knih tematizovaných bohatou olomouckou historií a odehrávajících se přibližně v letech 1850–1950.

Dobrý historik má permanentŹně usilovat o přibližování se k nepřibližitelnému, tedy k historii jaká opravdu byla. K tomu prý, je potřeba zejména tzv. sicflajš, ve smyslu dopátrat se potřebných fakt a vystavět z těchto dat smysluplný celek. Existuje také letitý spor, zda historická interpretace, tedy historický text – u vědomí absolutní nepoŹznanosti dějů minulých – je vědou, či uměním. Pro své přečetné čtenáře Milan Tichák byl – a hlavně i nadále bude – především historikem umělcem. Dokázal jedinečně skloubit hluboké znalosti o dějích minulých s mimořádně plastickým, srozumitelným a čtivým textem. Vnímavému čtenáři tak jeho texty umožňují až transcendentální zážitek historické empatie – tu čtenář posedí u dobrého piva v zavedeném hostinci u Dřevěného zvonu, aby v následujícím obrazci zálibně pokukoval po vyšňořených měšťanských dcerkách na olomoucké lince.

Bylo mi ctí, že jsem mohl poznat Milana Ticháka nejen jako vynikajícího historika, ale také jako člověka. Byl a zůstane pro mne ztělesněním slušnosti, skromnosti, ochoty a přirozené noblesy. Milan Tichák dokazoval, že tyto jeho vlastnosti nejsou slabostmi, ale ctnostmi, které komplexně doplňují jeho odborné renomé. A dokazoval také, že tyto ctnosti se udržují, budují a předávají zejména osobním příkladem.

***

Kromě své bohaté publikační činnosti byl Milan Tichák pravidelným autorem aktuálních vzpomínkoŹvých příspěvků do revue Střední Morava, Źkteré vždy ochotně připravil. Jako odborník na dějiny Olomouce 19. a 20. století je v podstatě nenahraditelný.

Miloslav Čermák (1941–2020)

Pavel Urbášek

Obsah Listů 5/2020
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová: >
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

František Novotný:
Z Koryčan na konec světa a zpět přes tři oceány

Jan Novotný:
Jednou za život

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

A. J. Liehm

Jan Novotný

Ladislav Šenkyřík

Tomáš Tichák

Alena Zemančíková

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.