Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2020 > Číslo 6 > Jan Matys: Soumrak demokracie?

Jan Matys

Soumrak demokracie?

V nedávných dnech se česká veřejnost rozloučila s Kamilou Moučkovou, legendární hlasatelkou, která oznámila v srpnu 1968 v televizi sovětskou invazi do Československa; na svém postu vydržela až do chvíle, kdy se v hlasatelně objevili ruští vojáci. V následující husákovské „normalizaci“ musela svou práci opustit a živila se mytím schodů, lepením pytlíků apod. Do televizního a rozhlasového studia se vrátila až po Sametové revoluci. V posledním rozhovoru pro Český rozhlas v roce 2018 vyjádřila paní Moučková určité rozčarování nad posledním vývojem ve světě – v několika tradičně demokratických zemích se dostali do čela autoritativní vládcové, kteří nectí hodnoty práva a morálky, bez nichž je demokracie nemyslitelná. Podobný vývoj pozorujeme také v postkomunistických zemích, kde chybí tradice parlamentní demokracie a vlády se zmocnili zbohatlíci – oligarchové. Ti dostali pod svůj vliv hlavní politické strany (někdy je sami založili jako „strany jednoho muže“. Specifická je situace na Slovensku, kde byla mocenská špička prorostlá s kriminálním podsvětím. Po nájemné vraždě mladého novináře a jeho snoubenky se slovenská veřejnost vzpamatovala a je na slibné cestě k očištění politiky.

V ČR ztratily „tradiční“ strany ČSSD a ODS podporu veřejnosti a ke slovu se dostaly nové subjekty: Hnutí ANO miliardáře Babiše a nekonvenční hnutí Pirátů. Achillovou patou ANO je střet zájmů šéfa; post premiéra je těžko slučitelný s jeho podnikatelskými aktivitami. Ve volbách do krajských zastupitelstev posílilo také hnutí STAN. Výhodou starostů je skutečnost, že už prošli sítem voleb a mají zkušenosti z komunální politiky.

Ve světové politice jsme byli svědky dvou problematických událostí: nekonečného vystupování Velké Británie z EU a prezidentských voleb v USA; tam o chlup vyhrál demokratický kandidát Biden, ale dosavadní president Trump nepřiznal porážku a prohlásil volby za zfalšované. Zdá se, že ani toto naprosto skandální chování nepohoršilo jeho příznivce. Inu – časy se mění.

Ing. Jan Matys, Davle

Obsah Listů 6/2020
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.