Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2020 > Číslo 6 > Jan Vaněček: Hraniční pásmo

Jan Vaněček

Hraniční pásmo

Troufám si říci, že Šumava je krásný kus země, který byl osídlen lidmi, kteří uspěli především proto, že si uvědomili, že v životě není nic zadarmo. Žili si tam však spokojeně, jen do hospody, do obchodu, k holiči a do školy to měli o pořádný kus dál.

Část pozemků, polí, luk i některé zemědělské objekty se na Šumavě nacházely v hraničním pásmu s Rakouskem a Německem, kam byl v období budování socialismu vstup bez propustky zakázán. Hraničním pásmem byla například druhá strana Lipna – Přední Výtoň, Svatý Tomáš, Zvonková a další oblasti. Propustku měli ti, kteří tam bydleli nebo pracovali. A také další občané, kteří do hraničního pásma museli vstupovat za účelem oprav, stavebních prací a jiných pracovních povinností. Propustky vydávalo okresní oddělení Veřejné bezpečnosti. Pokud lidé makali „za dráty“, jak se tomu říkalo (v lese, na poli), hlídali je ještě pohraničníci s nabitými samopaly. U vstupu do hraničního pásma stála hlídka, která propustky kontrolovala. Kdo ji neměl, musel udělat čelem vzad. Propustku měli však různí papaláši, milicionáři a další straničtí potentáti. Ti tam nechodili pracovat, ale střílet zvěř. A co tam taky bývalo borůvek a hub. Na těch si taky pochutnali.

Důležité při vydávání propustky pracujícím lidem bylo pro estébáky hlavně to, zda Źdotyčný je politicky spolehlivý. Tím byl myšlen jeho kladný vztah k socialistickému zřízení, což v praxi znamenalo, zda nemá v úmyslu „fouknout“ přes hranice na Západ, má tam nějakého příbuzného nebo se mu tady už nelíbí – kecal o tom v hospodě a nějaký dobrák to na něj práskl, jak bývalo dobrým zvykem.

K několika případům překročení hranic stejně došlo. Bez propustky! Nebyli to pouze Češi, kterým se to povedlo, ale také občané bývalé NDR tudy „vzali roha“ za kopečky. Důkazem jejich konání byly opuštěné trabanty. Pro jednu rodinku přiletělo dokonce k Lipnu letadlo. Bylo to sice hodně riskantní, ale vyšlo to.

Hranice ilegálně překročily také krávy, které se v jejich okolí, za dráty, pásly. Stalo se to na Vimpersku – zkrátka z ničeho nic utekly do Německa. Obešlo se to ale bez incidentu. Po krávách ani po jiných zvířatech pohraničníci nestříleli; jen po lidech.

Největší radost z útěku krav měl bavorský sedlák, který jim ochotně poskytl azyl, neboť mu přibyl zdarma do stáje hovězí dobytek. A věřil, že u něj čtyřnohé imigrantky získají trvalý pobyt. Opak byl pravdou. Diplomatickou cestou bylo zažádáno o jejich vydání. Některým socialistickým kravám se zpátky nechtělo, zlákal je asi kapitalismus. Němci je nakonec vydali všechny. Jen ten sedlák se s nimi těžce loučil a chtěl náhradu za stravu a nocleh. Nakonec se dohodlo, že dostane na oplátku několik balíků slámy a sena. Přestože to bylo od hranic pár stovek metrů a ještě z kopce, takže by se daly skutálet, vezly se autem oklikou přes celní hraniční přechod.

Došlo i k opačné situaci. Stádo krav přeběhlo z Rakouska do Čech. Událo se to na Frymbursku. Krávy byly okamžitě pohraničníky zatčeny a vyhoštěny zpět. Vcelku se tomuto aktu nebránily – patrně si byly vědomy toho, že u nás by hned tak nažrat nedostaly, neboť o tom, kdo jim má hodit do žlabu seno a nalít vodu, by se muselo rozhodovat až v Praze. Diplomatickou cestou však byla požadována finanční náhrada za to, že nám pošlapaly obilné porosty. Rakouská strana odškodnění zaplatila v dohodnuté výši.

Není známo, že by přes hraniční pásmo na Šumavě ještě někdo jiný z Rakouska či Německa do Źtehdejší ČSSR emigroval. Snad jedině mouchy.

Jan Vaněček (1946) publikuje časopisecky i knižně povídky a fejetony. Žije v Českém Krumlově.

Obsah Listů 6/2020
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.