Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     Předplatné



Jste zde: Listy > Archiv > 2020 > Číslo 6 > Petr Kolman: Veřejná správa a decentralizace

Petr Kolman

Veřejná správa a decentralizace

Jako učitele správního práva mne zaujal návrh hnutí STAN na přesun hned patnáctky centrálních úřadů do jednotlivých regionů. Návrh nyní míří do Poslanecké sněmovny. Chce rozesít ústřední správní úřady všude po republice – od Ostravy přes Olomouc a Jihlavu až do Karlových Varů nebo Liberce. Proč se k zásadnímu kroku přistupuje v čase koronakrize? Laik si to možná neuvědomuje, ale z pohledu fungování české veřejné správy jde takřka o epochální změnu. Návrh poslance Jana Farského mj. počítá se vznikem více než čtyř tisíc nových pracovních míst v regionech.

Na jednu stranu možno návrh pochválit za to, že chce posílit význam regionů, má za cíl údajně zároveň odlehčit hlavnímu městu. (Ústavně-právní satirik by ovšem kontroval, že dochází k obcházení článku 13 naší Ústavy, ve kterém se autoritativně praví, že hlavním městem je Praha, a když jí sebereme většinu ústředních úřadů, tak atakujeme její ústavou garantované postavení.)

Hlavní zápor předmětného návrhu ovšem vidím v „sociálním inženýrství“, které dopadne na tisíce, možná desetitisíce úředních osob, které by se měly odstěhovat z Prahy třeba do Pardubic, Olomouce či Ostravy. Někdo řekne – co na tom autorovi tolik vadí, vždyť v Olomouci nebo Plzni, kam se mají stěhovat úřady, je také hezky – někde mají památky, jinde zase pěknou přírodu? To je sice pravda, avšak uvědomme si, že úředníci a úřednice mají zpravidla rodiny. Děti mají v pražských bydlištích a školách své kamarády a i dospělé osoby mají v metropoli zákonitě své četné sociální a příbuzenské vazby. A co teprve úřednická manželství, muž např. pracuje ve Státním zdravotním ústavu (ten se má dle Farského stěhovat do Karlových Varů) a manželka pracuje nyní na Státním fondu životního prostředí (má se stěhovat do Ostravy). To budou žít trvale stovky kilometrů od sebe? Budou si najímat dva byty? A děti budou mít de facto ve střídavé péči, i když jim manželství jinak klape? Nebo se ve skutečnosti plánuje vyhodit tisíce úředníků, a najmout jiné z regionů? Oni tam jsou a čekají na úřadech práce? Uvědomuje si navrhovatel, že jim, i kdyby je nakrásně sehnal, bude trvat po čertech dlouho, než se naučí novou vysoce specializovanou práci? Uvědomují si předkladatelé, že dnešní tisíce úředníků jsou v takzvaném služebním poměru, takže není tak snadné a levné se jich zbavit? Cesta do pekel bývá dlážděna dobrými úmysly. Myslím, že předkladatel poslanec Farský (proti kterému osobně nic nemám) to myslel v principu dobře, ale krapet nedomyslel. Ještě, že nyní nemáme africké Togo, jak o ně kdysi usilovalo prvorepublikové Československo, někdo kreativní by tam možná deponoval třeba sídlo ČNB.

Petr Kolman

Obsah Listů 6/2020
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.



Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.