Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2021 > Číslo 1 > Petr Kolman: Právní formalismus versus prezident

Petr Kolman

Právní formalismus versus prezident

Senátoři z klubů Starostů a nezávislých, Senátorů 21 a (části) KDU-ČSL oznámili, že chtějí napadnout ústavní stížností schválení takzvaného daňového balíčku. Podle „stěžovatelského vůdce“ Davida Smoljaka prezident Miloš Zeman přijal zákon sporným způsobem. Stížnost STANu a spol. pokládám za zbytečnou a účelovou.

Jak známo, od ledna bychom my zaměstnanci měli platit nižší daně z příjmu. A to je v principu dobře. Daňový balíček vstoupil v účinnost od začátku ledna. Připomeňme, v prosinci právní předpis zahrnující zrušení superhrubé mzdy schválili poslanci a pak (s určitými modifikacemi) taktéž senátoři. Prezident Miloš Zeman opakovaně veřejně oznámil, že zákon nepodepíše, ale ani jej nebude vetovat. Jasný projev jeho vůle a de facto státnický krok. Makroekonomicky sice Zeman se snížením daní nesouhlasí, ale nechce házet klacky pod nohy spodním deseti milionům, kteří si v obtížné době polepší. Paradoxně nejvíc si zlepší finanční situaci opět nejvíce vydělávající zaměstnanci, ale to je holt úskalí dnešního daňového systému.

Co mne jako právního učitele mrzí, jsou účelové politické tanečky, které se za pomoci přehnaného formalismu pokoušejí vrazit do věci pověstné vidle. Ústavní stěžovatelé prohlašují, že Zeman prý formulací dopisu zřejmě omylem zákon vetoval, tím pádem by o něm měla znovu hlasovat poslanecká sněmovna. Jaká náhoda, že tuto vykutálenou argumentační linii zastávají výhradně politici, kteří byli proti citované daňové reformě. Účelovost z toho kouká jako sláma z parlamentních bot. Sancta simplicitas! S kafkovským pobavením možno sledovat, jak právníci a politici, kteří jinak (jindy) zastávají přirozenoprávní pozice, nyní berou za vděk formalistickým klackem, jen aby mohli prezidenta a premiéra vzít přes záda, a daňovou reformu zmařit (či alespoň oddálit). Když už nám to nevyšlo v malostranských parlamentních palácích, tak zabojujeme u Ústavního soudu v Brně. Který se tak opět dostane do nezáviděníhodné pozice třetí komory parlamentu. Pevně věřím, že náš „soud soudů“ rozhodne, věren své předchozí většinové judikatuře, a řekne jasně, že přednost má faktický projev vůle, nikoliv přemrštěný a účelový formalismus. To, že Miloš Zeman opakovaně veřejně sdělil, že zákon nechce vetovat, je zřejmé a doložitelné. Navíc Zeman pod tlakem opozice pro jistotu, aby vše učinil zcela průzračným, v dalším dopise sdělil, že nic nevetoval.

JUDr. Petr Kolman, Brno

Obsah Listů 1/2021
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.