Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2021 > Číslo 1 > Antonín Rašek: Rok 2020 není k zatracení

Antonín Rašek

Rok 2020 není k zatracení

Na minulý rok nebudeme vzpomínat v dobrém. Od poválečných let nás vážně ohrozila na počátku 60. let minulého století jen karibská, resp. kubánská krize. Tehdy hrozil nový globální konflikt. Dnes ale není důvod k apokalyptickým vizím. I když je nám stydno, jaké dezinformace se o pandemii šíří, a nemůžeme přijmout chování odmítačů roušek, kteří ohrožují zvláště dříve narozenou populaci.

Světové společenství si začíná s krizí vědět rady. Příkladem je farmaceutický výzkum, který například Spojené státy podpořily objednáním vakcín předem. I když bychom mohli uvést negativních příklady, navzdory stoupající křivce nakažených máme i mnoho povzbuzujících zkušeností pozitivních. Tou první je poznatek, že bychom se v řízení neměli příliš spoléhat na naši až příslovečnou schopnost improvizovat, řídit se často empiricko-intuitivně, ale přecházet promyšleněji k systémovému řízení, ne o tom jenom mluvit. Jako vzor je nám dáváno Německo, což je správné. I když i tam došlo k řadě selhání. Co je zvláště potěšující, stejně jako kdysi po válce, v osmašedesátém a devětaosmdesátém, prochází naše země vlnou občanské solidarity. A to nejen pokud jde o roušky, ale i o pomoc starším a zdravotně postiženým lidem. Není možné přehlédnout rozsáhlou aktivitu a péči zdravotníků, vojáků a dobrovolníků v nemocnicích. Zlepšily se rodinné vztahy.

Systémovou podobu začínají mít úvahy o soběstačnosti, zvláště potravinové a energetické. Samozřejmě nemůže jít o autarkii, ale o racionální řešení. Není to jenom náš problém. Podobnou studii si aktuálně nechala vypracovat Vídeň. Řešilo by to kromě možných potíží se zásobováním a hrozby blackoutu také klimatickou hrozbu. Potvrdily to např. studie o kladných důsledcích omezení letového provozu a turistického ruchu.

Není možné nevzpomenout nové formy vyučování, které mohou přispět k reformě školství. Jsme národ Komenského a naštěstí na něj nezapomí­náme.

Obsah Listů 1/2021
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.