Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2021 > Číslo 1 > Jiří Kopáč: Aby fotografie nebyla jen „zpráva“

Jiří Kopáč

Aby fotografie nebyla jen „zpráva“

Ke konci loňského roku vydalo olomoucké Muzeum umění publikaci fotoskupina, která doprovázela výstavu Emeritní výtvarná fotoskupina LŠU Olomouc. Vaše jméno a snímky v ní taky figurovaly. Jak jste se ke skupině a fotografování vůbec dostal?

Na gymnáziu, v době minulé jsme vydávali studentský časopis Doutnák a taky jsme k němu natočili film.

Zaujala mě práce s kamerou, nebyl jsem spokojený s kompozicí obrazu. A tak mi jeden kamarád poradil, že to se nejlépe učí na fotografování. A taky mi půjčil sovětský fotoaparát, na kterém jsem začínal. Tak jsem se k tomu dostal, no a o něco později jsem toužil posunout se někam dál, něco nového se naučit, něco nového poznat. Dozvěděl jsem se o fotoskupině Miloslava Stibora, tak jsem tam zašel, a on povídá: tak mi přines, co jsi dělal. S Milošem byla skvělá spolupráce, naučil jsem se taky řemeslo, na to on dbal.

A první vaše zaměstnání souviselo s fotografováním?

Kdepak, pracoval jsem nejdřív ve fabrice, potom jsem vedl malou prodejnu fotopotřeb. Až od roku 1994 jsem začal působit jako fotograf v olomouckém regionálním tisku.

Fotografoval jste také na Balkáně – v Bosně a rumunském Banátu, odkud pocházejí fotografie, které otiskujeme – co vás tam přivedlo?

Spolupracoval jsem s Adrou a potom s Českou katolickou charitou a s nimi jsem jezdil na území bývalé Jugoslávie a fotografoval ne přímo válku, ale její fatální následky. Ty fotky pak jednak byly na výstavě, jednak taky pomáhaly, dokumentovaly tamní situaci.

Vždycky jsme byli instruováni: Zaprvé se vraťte, zadruhé se vraťte zdraví, zatřetí přivezte to, s čím jste tam odjeli, začtvrté udělejte to, proč tam jedete, zapáté to, co uděláte, přivezte. To se mi naštěstí podařilo. I proto, že lidé, s nimiž jsem tam jezdil, byli profíci a věděli, co je možné si dovolit.

Ocitl jste se tam někdy v situaci, že jste se bál o život?

To ne, my jsme nebývali přímo tam, kde se bojovalo. Ale je pravda, že někdy jsme se ocitli na minovém poli nebo jsme zažili nějaké bombardování.

Fotografoval jste i jinde ve světě?

Samozřejmě, třeba v už zmíněném Rumunsku, Banát a tamní lidé mi hodně přirostli k srdci. Fotografovat mimo známé prostředí přináší úplně jiné možnosti.

Jaký žánr je vám u fotografování nejbližší?

Dlouho dělám fotoreportéra, nechtěl jsem svoje snímky cítit jako nějaké řekněme fotozprávy. V začátku mi byl foťák takový štětec. V devadesátkách mě oslovil sociální dokument. Mám rád, když i běžný snímek denního novinového zpravodajství není jen fotozpráva a zůstane čtenáři trochu déle v hlavě.

-jej-

 

Jiří Kopáč

Jiří Kopáč

Jiří Kopáč

Jiří Kopáč

Jiří Kopáč

Jiří Kopáč (1963) vystudoval Gymnázium ve Šternberku, absolvoval obor fotografie na Lidové škole umění v Olomouci u Miloslava Stibora. Pracoval jako dělník a mistr, nyní působí jako fotoreportér v regionálním tisku. Samostatně vystavoval v Olomouci, ve Šternberku, v Plzni, v Brně, v Praze, v Bruselu, v Göteborgu, v Sarajevu. Účastnil se i kolektivních výstav.

Obsah Listů 1/2021
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.