Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2021 > Číslo 1 > Bečva nevyšumí a novináři jsou chránění

Bečva nevyšumí a novináři jsou chránění

Loni 20. září došlo na řece Bečvě k ekologické katastrofě. Podle tehdy zveřejněných údajů unikly do řeky chemikálie, které na čtyřiceti kilometrech toku zabily asi čtyřicet tun ryb. Velká ekologická katastrofa vzbudila pozornost a během měsíců, kdy policie ani státní zastupitelství neobvinily žádného možného pachatele, vyvolala také řadu konfliktů. (Píšeme o tom podrobněji také v tomto čísle na str. 18. )Kolegové z Deníku Referendum, Jakub Patočka a Zuzana Vlasatá, napsali ode dne katastrofy několik obsáhlých reportáží, ve kterých rozporují postup policie při vyšetřování a také České inspekce životního prostředí při sběru vzorků bezprostředně po katastrofě. Zjistili kromě jiného, že se v chemičce Deza ve Valašském Meziříčí krátce před katastrofou odehrála nehoda, která ji mohla způsobit, o které ale firma ani vyšetřovatelé veřejnost neinformovali. Postup oprávněně budící pochyby posílil podezření kolegů z Deníku Referendum, že právě Deza je viníkem nehody také proto, že vlastníkem Dezy je Agrofert Andreje Babiše a že ministrem životního prostředí, který by měl mít na vyšetření katastrofy eminentní zájem, je nominant Babišova ANO Richard Brabec. Některé z textů Jakuba Patočky a Zuzany Vlasaté každopádně povzbudily k aktivitě i další celostátní média, posílily veřejnou kontrolu nad vyšetřováním a přispěly ke zveřejnění nových informací o věci sesbíraných jinými autory. Dobře odvedená novinářská práce – úporná, časově náročná, bezpochyby investigativní – vedla také k nepřijatelným útokům na Deník Referendum a jeho autory.

Premiér Babiš tak v listopadu 2020 během jednání Sněmovny řekl: „Deník Referendum, to je snad ta nejhorší žumpa novinářská, co tady je, která zase lže, tak jako v minulosti lhala.“ Babiš je předseda vlády a vlastník Dezy, takže je navíc i ve střetu zájmů. Jako předseda vlády se ale dopustil nepřijatelného osobního útoku na nezávislé médium pracující ve prospěch veřejného zájmu. Zcela správně se v té chvíli společným prohlášením za redakci DR postavili i novináři z Reportéru, Seznam Zpráv nebo i Respektu.

V lednu 2021 pak na práci Jakuba Patočky ostře reagovali policejní prezident Jan Švejdar a ministr vnitra Jan Hamáček s tím, že práce policie je některými médii bohužel stále zpochybňována a že Patočka pracuje s domněnkami a spekulacemi. Je rozdíl, když ministr vnitra s policejním prezidentem hájí nezávislosti vyšetřování a svěřenou veřejnou instituci, policii, a když premiér hájí svou osobní reputaci a reputaci jedné ze svých firem. Proto také twitterové debaty Hamáčka se Švejdarem nevzbudily tolik pozornosti. I v jejich případě ale platí, že veřejný funkcionář nemůže napadat novináře při jejich práci, a to ani když hájí vlastní podřízené.

Věříme, že veřejné orgány katastrofu na Bečvě vyšetří a viníka postaví před soud. Výsledkem práce Patočky a Vlasaté není zjištění, že viníkem je Deza, ale zajištění veřejného zájmu, že velkou chemičku u řeky nelze bez důkazů vyvinit, ani když patří do holdingu předsedy vlády. A to veřejný zájem je a je to veřejný zájem za všech okolností chráněný.

-red-

Obsah Listů 1/2021
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.