Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2021 > Číslo 1 > Patrik Eichler: Smrt policejního prezidenta

Patrik Eichler

Smrt policejního prezidenta

Den před koncem roku v prešovské nemocnici zemřel bývalý slovenský policejní prezident Milan Lučanský. Stalo se to jen den poté, co se měl v cele prešovské vazební věznice pokusit o sebevraždu. Není prostor rekonstruovat zde zatím nejasný příběh plný podivných okolností. Napišme tolik, že Milan Lučanský byl policejním prezidentem od června 2018 do srpna 2020. V čele slovenské policie nahradil Tibora Gašpara, ten na svou funkci rezignoval v souvislosti s vlnou veřejných demonstrací po vraždě Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové v únoru 2018. Čtvrt roku po Lučanského nástupu do funkce byli pachatelé vraždy zatčeni. Sám Lučanský se pak funkce policejního prezidenta vzdal kvůli nesouhlasu s činností vlády premiéra Igora Matoviče a jeho stranického kolegy ministra vnitra Romana Mikulce. Když chtěla policie začátkem prosince Lučanského v rámci jedné ze svých akcí zadržet, sám se kvůli tomu vrátil z Chorvatska a na policii se přihlásil. Průběh jeho vazby, zranění a následného pokusu o sebevraždu a úmrtí projednává také skupina politiků, novinářů a expertů ustavená ministryní spravedlnosti Márií Kolíkovou.

Smrt Milana Lučanského je součástí mocenského střetu, který na Slovensku probíhá přinejmenším několik let, a významně delegitimizuje protikorupční rétoriku premiéra Matoviče a slovenské policie. Politolog Juraj Marušiak v bratislavské Pravdě po Lučanského úmrtí upozornil na smrt Barbary Blidy. Tato polská exministryně se v roce 2007 zastřelila během domovní prohlídky související s obviněním z korupce, což „zásadně zpochybnilo důvěryhodnost všech kauz představitelů státní moci, resp. bývalé vládní garnitury, které byly vyšetřovány za vlády Práva a spravedlnosti v letech 2005–2007“.

A protože nejde jen o legitimitu vyšetřování, zvlášť v okamžiku, kdy je i ve slovenské veřejné debatě ze všech stran zpochybňována schopnost Igora Matoviče a jeho koalice efektivně vládnout, připomeňme také příběh italské protikorupční akce Čisté ruce, která na počátku devadesátých let fakticky zlikvidovala italský politický systém a otevřela cestu na vrchol státu populistovi a tehdejšímu mediálnímu magnátovi Silvio Berlusconimu. Protikorupční zásah na českém Úřadu vlády v červnu 2013 zase otevřel cestu k moci nynějšímu premiérovi Andreji Babišovi.

Zda se Milan Lučanský něčeho dopustil, anebo ne, a jak je to v dalších případech slovenského zatýkání posledních měsíců, se dozvíme nejdříve za řadu měsíců. Jaké systémové dopady na budoucnost Slovenska bude mít dnešní dění, můžeme oprávněně debatovat již dnes. Na paměti je přitom dobré mít, že politika je střetem zájmů a dobro a zlo jsou začasté jen rétorickou figurou.

Patrik Eichler

Obsah Listů 1/2021
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.