Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2021 > Číslo 2 > Petr Kolman: Šest let

Petr Kolman

Šest let

Nejen právníky asi zaujalo, že český soud poprvé udělil nepodmíněný trest za údajnou podporu a propagaci terorismu na internetu. Pachatel ze Znojemska má jít za schvalování vražedného útoku předloni na Novém Zélandu na šest let do vězení. Objektivně je nutno dodat: prvoinstanční soud přihlédl i k tomu, že „voják-internetového boje“ měl už jako mladistvý potíže se zákonem a že komentář publikoval pod agresivní přezdívkou „Ssman“. Rozsudek není doposud pravomocný, nicméně vyvolal velký ohlas. Mnozí spoluobčané jen kroutí hlavou, vždyť za fyzická napadení či pokusy o znásilnění se dávají tresty nižší.

Asi nikdo rozumný neschvaluje trestné činy, zde teroristický útok, nicméně ona „šestka na tvrdo“ činí vnímání spravedlnosti v české kotlině spíše medvědí službu. Koneckonců, doposud se obdobné činy trestaly pouze podmíněnými tresty. Náhlý skok na šest let nutno vnímat jako odporující zásadě předvídatelnosti práva, o které tolikrát hovořil jak náš Ústavní soud, tak Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Nedovolujeme si ovlivňovat ani presumovat rozhodnutí druhostupňového soudu, nicméně pokud by bez dalšího potvrdil běžné praxi se vymykající trest, měla by kauza potenciál doputovat až k Nejvyššímu a následně k Ústavnímu soudu. A možná i do onoho Štrasburku.

Jako zodpovědný právník se nemohu vyjadřovat přímo k věci a rozhodně nechci verbální trestné činy bagatelizovat. Stojí však za zvážení, zda by ten, kdo píše škodolibé nesmysly na internet, neměl být spíše než k nepodmíněnému trestu odnětí svobody odsouzen k veřejně prospěšným pracím. Ve vězení se skoro nikdo nepolepší, je to kruté zjištění, ale je to tak. Takže nelze vyloučit, že během mnohaletého trestu z doposud netrestaného občana teroristu skutečně vychováme. Navíc každý den pobytu osoby za mřížemi stojí daňové poplatníky cca 2000 korun. Mám za to, že naše trestní justice by se měla držet osvědčeného – Less is more (méně bývá více).

JUDr. Petr Kolman, Brno

Obsah Listů 2/2021
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.