Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     PředplatnéJste zde: Listy > Archiv > 2021 > Číslo 2 > Jiří Němec: Dobré a špatné nápady

Jiří Němec

Dobré a špatné nápady

Česká vláda před časem schválila výzvu podnikatelským svazům a také veřejné sféře, aby se v míře co nejvyšší využívala práce z domova. Rozumně přitom upustila od původního zveřejněného nápadu, aby využívání home office na konkrétní pracovní místa stanovila vláda jako povinnost, což by byl z principu nesmysl. Prostě z Prahy by se určilo, kdo zůstane doma a kdo půjde normálně do práce. V krajských a obecních úřadech to přece již skoro rok funguje, nečekalo se na nějaké vládní nařízení a podle potřeby se někdo poslal pracovat s notebookem domů, jiný musel z konkrétního nutného důvodu na úřadě zůstat. Obdobně doufám postupují a budou postupovat i podnikatelské subjekty. Naštěstí vláda od původního nápadu upustila, za což jí patří chvála. Druhou stranou mince budiž, že zatímco vláda trvale vyzývá k co nejširšímu využívání práce z domova, aby se nákaza na pracovištích eliminovala, předseda Senátu Miloš Vystrčil před časem přišel s nápadem, že by zaměstnanci na home office měli dostávat jen 70 procent platu a zbylými procenty nějakým legislativním zázrakem přispět třeba na majitele zavřených hospod. Já sám jsem využil „dobrodiní“ home office zatím jednou a musím říci, že pracovní vytížení bylo skoro vyšší než být normálně v práci, navíc to bylo určitě méně komfortní. Určitě to nebylo jen za 70 % platu.

Vláda také rozhodla a pak i rozšířila povinné testování antigenními testy na pracovišti jak v podnikatelské sféře, tak potom i v oblasti veřejné správy. Opět zaslouží pochvalu, čím dříve a více se eliminují případní nemocní s covidem, tím lépe pro ně, ostatní spolupracovníky i pro firmy a úřady. Mnozí starostové a hejtmani ovšem na žádné vládní rozhodnutí nečekali a sami už před časem zařídili testování pro své úředníky. Opět to asi spočívá v tom, že na této úrovni se na koaliční a opoziční role moc nehraje, starostové a hejtmani jen dělají to, co je prostě zapotřebí ve prospěch občanů.

Mám neblahý pocit, že v Praze tomu tak na té vládní a opoziční úrovni zdaleka není. I v době pandemie se hrají s vidinou říjnových voleb politické hry.

Jiří Němec

Obsah Listů 2/2021
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.